Yoobao Harici Güç Bankası

Doğada kamplı aktivite yapan herkesin ortak bir problemi var, enerji. Her geçen gün hayatımıza daha da yerleşen elektronik aletlerle birlikte bu aletlerin enerji ihtiyacı da kafaları kurcalıyor. Fotoğraf makinası, gps, cep telefonu, telsiz, tablet… vs aletlerin harhangi birini kullanıyorsanız aşağıda yazanların ilginizi çekeceğini sanıyorum.

Kayakta ya da diğer doğa aktivitelerinde günübirlik etkinlik yapıyorsam kullandığım elektronik cihazlarda ekstra enerji ihtiyacım olmuyor. Fakat işin içine iki-üç günlük etkinlikler girdiğinde cep telefonumu, fotoğraf makinemi, GoPromu şarj etmenin yolunu bulmam gerek. Bu cihazlar arasından pili en uzun süre giden fotoğraf makinası. Çok pahalı olmayan kompak bir makina kullanıyorum, en azından üç-dört gün sorunsuz şekilde kullanılıyor. Önceleri gündüz kürek çekerken cep telefonumu kapalı tutuyordum, gideceğim yere vardığımda sadece ilgili kişilere “ben iyiyim” mesajı için açıyordum. Artık akıllı telefon kullanıyorum ve bu cihazı navigasyon ve iz kaydı için de kullanıyorum. Yani kürek çekerken de açık tutmalıyım. Herkesin bildiği gibi şu anki pil teknolojisiyle akıllı telefonların pilleri ortalama iki gün kullanılabiliyor. GPS, navigasyon uygulaması, sürekli ekranı açmak vs derken bu süre daha da düşüyor. GoPro için bu durum daha da vahim, sürekli kayıt yapmak isterseniz ortalama 2-3 saat gibi bir süre kullanılabiliyor. Sürekli kayıt yapmadığınızı düşünecek olursak ancak bir gün kullanılabiliyor. Bu tablodan yola çıkarak, bu cihazları şarj etmeden iki günden daha fazla kamplı etkinlik yaptığımda sorun yaşayacağımı çıkarmak çok zor olmasa gerek. Ben de bu sonuca varıp bu cihazları birşekilde şarj etmenin ekonomik yollarını aradım. Solar panellerle şarj etmek ilk aklıma gelen şey oldu. Fakat solar panel kullanmak istediğimde şarj edeceğim cihazı kullanamayacaktım, ayrıca aynı anda sadece bir cihazı şarj edebilirdim. Bu sebeple harici güç bankası ihtimali üstüne düşündüm. Cep telefonu ve GoPro USB’den şarj oluyor, bu sebeple USB çıkışı olan bir cihaz baktım. Bir iki arkadaşımın daha öncesinde üstünde solar paneli de bulunan harici güç kaynağı alıp denediklerini biliyordum, küçük tipte birşeylerin çok da çözüm üretmediğini bu yolla öğrendim. Bu sebeple batarya kapasitesi mümkün olduğunca büyük olmalıydı. Çünkü bu harici pili evde şarj edip etkinlik süresince cihazları şarj etmek için kullanmayı planlıyordum. Hatta bu cihazı elimdeki çok da büyük olmayan bir güneş paneline bağlayıp bütün gün şarj etmeyi deneyecektim (Hala denemedim).

Birkaç fiyat ve özellik araştırmasından sonra Yoobao güç bankasında karar kıldım.  Bu cihaz USB’den şarj olabiliyor, yani bilgisayarınıza takıp şarj edebildiğiniz gibi kutu içinden çıkan adaptörü sayesinde prizden de şarj edebiliyorsunuz. 11200 MAh kapasiteye sahip, bu oldukça iyi bir değer. Örnek vermek gerekirse, birçok akıllı telefon pili 1000-1500 MAh kapasitededir. GoPro ve cep telefonumu yaklaşık 10 kez bu cihazla şarj edebiliyorum.

Bu cihaz üstünde iki adet USB çıkış bulunuyor, bunlardan biri düşük akımlı (cep telefonu vs), diğeri ise yüksek akımlı (tablet, ipad vs) şarj imkanı sunuyor.

Cihazın USB portlarının ortasında bir led göreceksiniz, cihaz üstündeki düğmeye 2 sn basılı tuttuğunuzda led yanıyor, basit bir el feneri gibi kullanabiliyorsunuz. Cihaz üstündeki düğmeye bastığınızda pillerin doluluğunu gösteren led gösterge var. Eğer üç adet led yanıyorsa %60’ı dolu anlamına geliyor.

Kutu içeriğinde mini usb, mikro usb, birçok cep telefonu için uygun şarj adaptörü ve 220V şarj adaptörü var. Bu sayede, cihazı aldıktan sonra bir de telefonunuza uygun adaptör aramak zorunda kalmıyorsunuz.

Cihazın boyutları bir iphone kadar, kalınlığı ise iki iphone kadar. Ağırlığı 253 gr. Taşıması ve saklaması zor bir alet değil. İnternetten $43’a aldığım bir ürün, tasarımı ve malzeme kalitesi olarak tatminkar olduğunu söyleyebilirim. Piyasada solar panel + pilli şarj sistemleri yok değil, fakat fiyatları $300 civarından başlıyor. Hatırlatmakta fayda var, USB çıkışlı olduğu için dizüstü bilgisayar şarj etmek için kullanılamaz.

Yakında bu cihazı güneş paneliyle şarj etmenin yollarını arayacağım. Ne kadar kullanışlı ve verimli olduğunu o zaman paylaşacağım.

 

Volkan Kaya

Volkan Kaya

Son yıllarını, deniz kayağı sporuyla uğraşarak, denizde kürek çekerek geçiriyor. Yönetim kadrosunda görev aldığı kulüple (Bodeka) birlikte İstanbul çevresinde günübirlik ya da kamplı deniz etkinliklerini sürdürüyor ve uzak bölgelere yaptığı uzun soluklu deniz kayağı gezileri sayesinde yeni yerleri denizden keşfetmenin hazzını yaşamakta. Kısa süre önce İstanbul’un keşmekeşinden kendini kurtarmayı başarıp memleketi Sinop’a yerleşerek deniz kayağı hayatına burada devam ediyor.

4 Comments

    1. Şarj cihazında bir sorunum olmadı şimdiye kadar. Hatta istekleri üstüne üç arkadaşıma daha satın aldım. Onlar da kullanıyor bir sorun yaşadıklarını duymadım. Bu aletten o kadar memnunum ki, bazen evden çıkarken telefonun şarjı az kalmışsa bu aleti de atıyorum çantaya sonra yolda falan şarj ediyorum.
      Satın alalı bir yıl oldu heralde, pillerde bi güç kaybı gözlemlemedim. Ayrıca içindeki pillere baktım, Li-ion laptop pili var üç tane. Yani piller ölürse yenileriyle değiştireceğim.

Leave a Response