Ahşap Deniz Kayağı Yapmak – Bölüm 1

Her kanoyu bitme aşamasına getirdiğimde, bir sonraki modelin hangisi olacağını, nasıl yapacağımı düşünmeye başlıyorum. Bu sefer durum biraz farklı, uzun zamandır planladığım Greenland tarzında bir deniz kayağına başlıyorum. Kışın yapımına başladığım 17 foot luk yeni kayağımın bitirmeyi bekliyorum.

Yeni kayağın boyu 15 foot (460 cm ), eni 23 inch ( 58 cm ) Yine düşük hacimli bir kayak olacak. bittiğinde 20 kg olacak. Burun kısmı yüksek ve ince, kıç tarafı ise alçak fakat biraz geniş. Kıç tarafı hemen hemen düz bir çizgi ile suya inecek. Kokpit 84 cm lik standart boyutlarda olacak. Alt kısımlarda 4 mm okoume kontraplak kullanacağım, üst kısım için ise 3 mm lik kiraz kullanacağım. Bulamazsam ikinci planım, ahşabı renklendirerek kiraz rengi vermek. Yelken kullanacağımdan güverte üzerindeki montaj yerlerini yapım aşamasında güçlendireceğim ve son aşamada ‘skeg’ ekleyeceğim. Tabi koyu yeşil olacak.  Adı:  Ilkel 15
Ilkel 15 side view
Çizimlerini iki boyutlu bir çizim programı ve ofset yöntemi ile yaptım. Aşağıda planların kopyalarını görebilirsiniz. Bu hafta ozalitciden 5 m lik baskılarını aldım. Haftaya panelleri keserek yapımına başlayacağım. Bir aksilik çıkmaz ve tekrar çizim aşamasına geri dönmezsem, bir ayda bitirmeyi hedefliyorum.

ILKEL 15 PANELS

 

Mehmet Yapici

Mehmet Yapici

Kano Akademi’de ahşap deniz kayakları ile ilgili deneyimlerini paylaşmaktadır.

Leave a Response