Uzun Mesafe Kürek Çekmek

Bisiklet, kayak, yürüyüş ya da dayanıklılık gerektiren diğer spor dallarında olduğu gibi uzun mesafe kanoculuğu da kondisyon, eğitim ve hepsinin ötesinde doğru kürek çekme tekniğine sahip olmayı gerektirir.

Bir yerden bir yere giderken bacaklarını kullanmaya alışkın olan çoğu atletik insan, ilk kez 15 mil boyunca kürek çektiklerinde neye uğradıklarını şaşırırlar. Peki nasıl olur da kimi insanlar tüm gün boyunca kürek çekebiliyorken kimileri bir ya da iki saat içinde tükenirler? Tüm gün boyunca kürek çekebilenler neyi farklı yapmaktadırlar?

Bu makalede, vücut yapısı, gücü ne olursa ne olsun herkesin uzun mesafelerde kendinden emin biçimde kürek çekebilmelerine yardımcı olacak, verimli kürek çekmede etkili unsurları açıklamaya çalışacağım.

Verimli kürek çekmek için üst gövdenizin çok güçlü olmasına ihtiyaç yoktur!

İlk bakışta güçlü kollara sahip olan insanlar güçlü kürekçiler olarak görülse de sadece kollarıyla kürek çekenler nadiren uzun mesafeler katedebilirler. Elbette bazı durumlarda güce ihtiyaç duyulur –sörf yaparken, sürat yarışlarında ve güçlü rüzgarlara karşı kürek çekerken- ancak kano yolculuğunuzun büyük bölümünde kanoyu 2.5-3.5 knot süratle ilerletmeye çalışıyor olursunuz.

Başlangıçta herkes sadece kollarıyla kürek çeker. Tek düşündükleri palayı suyun içinde kendilerine doğru çekmektir. Hatta yeni başlayanlar suyu pençeliyormuş gibi görünürler. Oysa dışarıdan bakıldığında tecrübeli bir kanocunun kürek çekişi daha uzun ve sakin görünür. Yeni başlayan biri ile tecrübeli birinin aynı sayıda kürek çektiği hallerde dahi tecrübeli olanın kanosu daha hızlı ilerlerken yeni başlayanın kanosu zar zor ilerliyor gibi görünebilir.

Peki burada yanlış olan nedir? Tecrübeli olan kişinin farklı bir model ile çalışıyor olmasıdır…

Tecrübeli kürekçi, küreğin palasını suyun içinde geriye doğru çekmek yerine küreği neredeyse hareketsiz olarak düşünür ve kanoyu, küreği geçer gibi çekmeye çalışır. Uzun kürek kanoyu bir manivela misali ileri itmek için kullanılır. Kanoyu, küreği geçer gibi çekmek için manivela gücünü kullanmak, tecrübeli kürekçiye bel, karın ve kalça kasları da dahil olmak üzere her bir kas grubunu çalıştırarak kanoyu ileri doğru hareket ettirme fırsatı verir. Gerçekten güçlü bir kürek çekiş için bir sıvının içinde kürek çektiğinizi unutun. Suyu yoğun bir çamur olarak kabul edin. Eğer kendinizi bir çamur denizinde kürek çekiyormuş gibi düşünürseniz o zaman güçlü kürek çekme için ihtiyaç duyacağınız unsurlara sahip olabilirsiniz.

İşte konsantre olmak için bazı ipuçları!

Küreği hafifçe öne eğilerek suda mümkün olduğunca uzağa daldırmaya çalışın. Yukarıda kalan diğer kolunuzu, neredeyse düz olana kadar çene hizasında ileri itin.

Palayı suya soktuğunuz taraftaki (aşağıda kalan) kolunuzu bir dayanak noktası gibi kullanın. Böylece kürek vuruşunuzdaki manivela etkisi artacak ve aşağıdaki kolunuzu gereğinden fazla geriye götürmeniz engellenmiş olacaktır. Kürek çekerken ayaklarınızı dayama noktalarına (basak) yaslayın; kayağı kendinizle birlikte ileri itebilmek için bir yerden destek almanız gerekecektir. Kolunuzu uzattığınız noktada omuzların ileri itilmesiyle birlikte küçük bir göğüs dönüşü kürek vuruşunuza ek bir güç sağlayacaktır. Yukarıdaki kolunuz neredeyse düz ve omuz hizasında olacak şekilde hareketi tamamlayın. Harekti tamamladığınızda yumruğunuz çene hizasında olmalı ve baş parmağınız kanonun güvertesinin orta hizasına denk gelmelidir.

Küreği hafifçe tutun. Küreği gereğinden fazla sıkı tutarsanız gerginlik hissedebilir, önkollarınızı yorabilir, kramplara neden olabilir, tendonite ya da karpal tünel sendromuna yakalanabilirsiniz. Eğer kürek çekme esnasında ya da sonrasında elleriniz ya da bilekleriniz uyuşursa veya önkollarınız şişer ve kürek çekmekten ötürü ağrırsa muhtemelen küreği fazla sıkıyorsunuz demektir. Eğer şaşırtma palalı kürek (feathered paddle) kullanıyorsanız ve karpal tünel sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız tutuşunuzu öyle bir ayarlayın ki çok küçük bilek hareketleri ile palaları hareket ettirebilin. Küreği itiş esnasında bileğinizi, önkolunuzu ve omzunuzu her zaman düz bir çizgi halinde tutmaya çalışın. Önkollarınızı esnetmek için ise parmak uçlarınızı dirseklerinize doğru çekerken bileklerinizi bükün.

Çoğu kanoda bel sakatlanmalarını önlemek için esnek sırt destekleri bulunmaktadır. Ancak bu desteklerin dezavantajı alt bel bölgesini çok az derecede destekliyor olmalarıdır. Sonuç olarak, oturakta geriye yaslanacak kişiler rahatsız olacaklardır.

Kürek çekerken geriye yaslanmak ya da kambur durmak kürek vuruşunuzdaki simetriyi de bozar. Küreği suya batırırken hafifçe öne eğilmek size daha uzun bir çekiş verirken sırtınızı yaslamanıza da imkan tanır.

Dik oturmak karın kaslarınızı güçlendirir, göğüs ve omuzlarınızı döndürerek ileri doğu verimli biçimde kürek çekebilmenize imkan tanır. Pratik yaparak, kürek çekme esnasında yatay biçimde asılı kalmayı öğrenebilir ve hiç bel ağrısı çekmeyebilirsiniz. Eğer beliniz ağrımaya başlarsa arkanıza yaslanın ve bir sonraki kürek çekişte öne doğru esneyin. Birkaç dakikada bir boynunuzu esnetin ve omuzlarınızı çökertin. Gün içerisinde kürek çekme tekniğinizi değiştirin, bir kas grubunu çalıştırırken diğerini dinlendirin. Rahatlayın, nefes alın ve etrafı izleyin.

Antrenman yaptıkça küreğiniz adeta kaybolacak, zamanın ve mesafelerin nasıl geçip gittiğine şaşıracaksınız. Dalgalı sularda ne kadar dengeli ve rahat durursanız o kadar çok enerjiyi hedefinize doğru ilerlemek için kullanabilirsiniz.

Rüzgara karşı kürek çekmek zor olabilir ancak gayret eder ve verimli şekilde kürek çekerseniz iyi bir ilerleme kaydedebilirsiniz. Rüzgarın kuvvetli ve yol almanın zor olduğu hallerde, rüzgarın hafiflediği anı bekleyin ve sonra dinlenebileceğiniz bir sonraki noktaya dek küreklere asılın. Kıyıya mümkün olduğunca yakın bir şekilde rüzgarın estiği yöne doğru kürek çekin. Burunlar, kayalar gibi doğal rüzgar kırıcılardan, kısa molalar için ise yosunluk alanlardan faydalanmaya çalışın. Dalgaların üzerine çıkmaya çalışmayın, bu sadece yerçekimi karşısında kendinizi hızlıca yormanıza ve kanonuzun dalgaya çarparak sizi yavaşlatmasına neden olur.

Dalgaların sırtındayken yerçekiminin de yardımıyla hızlanın. En önemli şeyin kanonun hızı olduğunu unutmayın. Kanonun yavaşlamasına izin vermeyin, özellikle de rüzgara karşı kürek çekiyorsanız. Kanoyu düz tutun, devrilmeyin ve kürek vuruşlarınızı kontrol edin ki hareketin başında ya da sonunda çok kuvvetli çekmeyin. Çok kuvvetli çekmek kanonun bir yunus misali batıp çıkmasına neden olur ve ilerleyişinizi yavaşlatır. Eğer kanonuza konsantre olur ve her bir küçük dalgayı etkili biçimde kullanırsanız saatlerin su gibi akıp gittiğini göreceksiniz. Kendinize zaman değil mesafe hedefi koyun.

Küreğiniz artık kendi başına hareket etmeye başladığında gerçek kürek çekme yetkinliğini elde ettiğinizi anlayacaksınız. Bu noktada, ilerlemek için sadece küreğinize suda yol göstermeniz yeterli olacaktır. Dengeli bir kürek çekiş, kollarınızı ve sırtınızı dinlendirirken destekli (manivela) bir çekiş çok az yorgunlukla güçlü kürek çekebileceğiniz anlamına gelir. Kürek çekmek, otomatik, farkında olmadan ve çaba gerektirmeyen bir hareket halini alır. Uzun mesafede kürek çekme konusunda ustalaştıkça yolculuğun kalan kısmında rahatlayıp keyfinize bakabilirsiniz.

Foto: Avner Moncaz
Foto: Avner Moncaz

Editörün notu: Ed Gillet, kanosu ile California’dan Hawaii’ye yolculuk etmiştir.

Yukarıda okumuş olduğunuz makale Ed Gillet’in “Long Distance Touring Stroke” isimli makalesinden, Göksel Doğuş Ocak tarafından dilimize çevrilmiştir.

Göksel Doğuş Ocak

Göksel Doğuş Ocak

Kano akademiye çeviriler konusunda destek veren Göksel, bisiklet pedallı ahşap kanosunu kendi yapan, mağracılık ve bisiklet ile ilgilenen çok yönlü bir arkadaşımız..

1 Comment

Leave a Response