Ücretsiz Deniz Kayağı Planı – Özkal Özsoy

Yeni bir deniz kayağı almak yerine kendi kayağını yapmak isteyenlerin sayısı hiç de azımsanacak sayıda değil. Kimilerimiz yeni kayakları çok pahalı buluyor olabilir, ya da sadece kendi ürettiği bir kayakla kürek çekmek isteyenlerimiz olabilir. Yıllar evvel, henüz deniz kayağıyla tanışmamışken kendi teknesini kendi üretenlerin buluştuğu bir web sayfasında Özkal Özsoy tasarımı olan bu ücretsiz deniz kayağı planı karşıma çıkmıştı. Hemen indirip arşivime kattığım bu planı hayata geçirme hayalleri içinde maket kartonundan bir de ölçekli maketini yapmıştım. Tam da bu dönemde Bodeka’yla tanışarak bu kulübün üyesi oldum ve kulübün kendi kayakları olduğu için bu plandan kayak üretme ihtiyacım kalmamıştı. Ama belki de dünyanın herhangi bir yerinde, Özkal Özsoy’un ücretsiz olarak paylaştığı bu tasarıma ilgi duyup üretmek isteyen birileri çıkabilir düşüncesiyle ve kendisinin de izniyle planı burada paylaşıyorum.

Dik & Yapıştır yöntemiyle üretebileceğiniz bu plan için şunu hatırlatmakta fayda var. Yıllar yılı edindiğim tecrübeye göre planı edinmek işin çok küçük bir kısmı. Onu hayata geçirmek için biraz tecrübe, araştırma, uygun bir atölye ve alet edevata ihtiyaç var. Planı incelediğinizde yapım aşamalarıyla ilgili detay göremeyeceksiniz. Dik & yapıştır yöntemi tüm dünyada kullanılan ve uygulaması kolay bir yöntem olsa da biraz bilgi edinmeniz lazım. Ama merak etmeyin internet ortamı bu konuda yeterince geniş imkanlar sunuyor.

Kayağın karakteristiğine gelince, bu kayağın rekreasyon amaçlı bir deniz kayağı olduğunu belirtmekte fayda var. Neredeyse “başı kıçı bir” tipte bir kayak dersek yanlış olmaz. Boyu 3.6 mt ve eni de 80 cm olan kayağın oldukça dengeli bir karakteristik sunacağını tahmin ediyorum. Fakat kayaklarda bilindiği gibi dengeyle hız ters orantılıdır. Yani bu kayağı inşa etmek isteyenlerin hedefleri arasında ekspedisyonlar ya da sert sularda kürek çekmek olmamalı. Bu işe yeni başlayanlar, kanoyla balık tutmak isteyenler, yazlığında ya da karavanında kano bulundurmak isteyenler bu kayağı inşa etmeyi düşünebilirler.

Ücretsiz Deniz Kayağı Planı indirmek için tıklayın

Bu kayağı daha önce yapmış ya da bu paylaşımdan sonra yapacak olanlar olursa sonuçları merak ediyorum, paylaşırsanız sevinirim.

Hadi bileklere kuvvet !

endtaskayak

Volkan Kaya

Volkan Kaya

Son yıllarını, deniz kayağı sporuyla uğraşarak, denizde kürek çekerek geçiriyor. Yönetim kadrosunda görev aldığı kulüple (Bodeka) birlikte İstanbul çevresinde günübirlik ya da kamplı deniz etkinliklerini sürdürüyor ve uzak bölgelere yaptığı uzun soluklu deniz kayağı gezileri sayesinde yeni yerleri denizden keşfetmenin hazzını yaşamakta. Kısa süre önce İstanbul’un keşmekeşinden kendini kurtarmayı başarıp memleketi Sinop’a yerleşerek deniz kayağı hayatına burada devam ediyor.

2 Comments

  1. merhabalar,
    plan silinmiş tekrar yükleme yapabilir misiniz veya mail atabilir misiniz?
    şimdiden teşekkürler

Leave a Response