The New Boys

Bu belgesel film bizi, Kuzey Amerika’nın en çok tercih edilen doğa sporları okulu olan Kanada’nın Manitoba eyaletindeki St. John Katedral’ine götürüyor. Okul, kayıt yaptırmak isteyen her öğrenciyi ağırlayamadığı için, 13 ila 15 yaş arasındaki çocuklar, şimdiye kadar olduğundan daha zor bir kabul törenine tabi tutulurlar. İki hafta boyunca, yaklaşık 500 km sürecek olan kano serüveninde, kanolarını taşıyacaklar, kendi kamplarını kuracaklar, doğada yaşamla ilgili hayati bilgileri öğrenecekler, takım halinde çalışacaklar ve bu sayede özgüvenleri artacaktır.

John N. Smith’in 1974 yılı yapımı olan film 27 dakika.

Bu filmi ya da benzer filmleri izlediğimde bende uyandırdığı his, filmde gördüğümüz gençlerle; günümüzde yetişen ve her imkanı ebeveyni tarafından karşılanmakta olan gençlerimizin, yetişkinliklerinde yarışma şansı bile yoktur. Filmde izlediğimiz karakterlerin çektiği zorluğu asla bir eziyet olarak değil, onları gelecek yaşamlarında çok daha özgüvenli bireyler yapan faktörler olarak görüyorum.

The New Boys, John N. Smith, provided by the National Film Board of Canada

 

 

Volkan Kaya

Volkan Kaya

Son yıllarını, deniz kayağı sporuyla uğraşarak, denizde kürek çekerek geçiriyor. Yönetim kadrosunda görev aldığı kulüple (Bodeka) birlikte İstanbul çevresinde günübirlik ya da kamplı deniz etkinliklerini sürdürüyor ve uzak bölgelere yaptığı uzun soluklu deniz kayağı gezileri sayesinde yeni yerleri denizden keşfetmenin hazzını yaşamakta. Kısa süre önce İstanbul’un keşmekeşinden kendini kurtarmayı başarıp memleketi Sinop’a yerleşerek deniz kayağı hayatına burada devam ediyor.

Leave a Response