Terraprene; Yeni Nesil Neopren Kumaş

NRS, biz kano sporcuları için tasarladığı HidroSkin G3, Titanium, serisi ürünlerini birkaç yıl önce piyasaya sürdü. HidroSkin G3, yeni nesil Neopren olarak adlandırılan ve kor malzemesi Terraprene olan, kompozit kumaşlardan üretilmiş. Yurt dışında, kanocuların gözdesi haline gelen, yeni nesil Neopren kumaşlar Türkiye’de bulunmadığı için pek tanınmıyor.

Tabi bu yeni ürünün Türkiye’de olmaması biz Kano Akademi yazarlarını durduramadı. Sizler içi ürünü araştırdık, bulduk, getirdik, kullandık, detaylı bir şekilde incledik ve bu yazıyı hazırladık!

Yeni nesil neopren kumaşın özelliklerine geçmeden önce geleneksel neopren kumaşın özelliklerini tekrar gözden geçirmekte, fayda görüyorum. Yıllardır bildiğimiz, duyduğumuz, kullandığımız Neopren kumaşlar gerçekte nasıl tasarlanmış, birlikte hatırlayalım?

Neopren, DuPont mühendisleri tarafından 1930 yılında üretilmiş. Yani çok da yeni bir malzeme değil. Ham maddesi petrol olan Neopren, içinde hava hücreleri bulunan sentetik bir tür lastik. Bu sentetik lastik, ıslak-kuru elbiselerin üretildiği kumaşların da kor malzemesi. Bu konuya özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum. Başta dalış elbiseleri olmak üzere, Neopren adı altında satılan ürünlerin tamamı, birkaç değişik katın, üst üste yapıştırıldığı kompozit kumaşlardan üretilir! Kumaşın kesitine baktığımızda, sadece ortasında bulunan sentetik lastik, Neopren’dir. Bununla beraber, kumaşın tamamı, “Neopren” olarak adlandırılır!?

Bidiğiniz gibi Neopren, ham maddesi petrol olan bir lastik. Lastikten üretilmiş bir elbiseyi giyinmeniz veya soyunmanız tahmin edersiniz ki çok zor. İşte bu sebepten, Neopren kumaşlar her iki yüzü jarse adı verilen bir astar ile kaplanarak üretilir. Islanamadığı sürece giyilmesi kolay olur. Bir önceki dalışta ıslanmış elbiseyi giymenin zorluğunu dalış tecrübesi olan okurlar yakından bilir? Islak ve soğuk dalış elbisesini giymek, öyle her baba yiğidin harcı değildir!

Benzer bir durum, yeni nesil Neopren kumaşlarda da var. Tam olarak Neopren muadili olan Terraprene, tek başına kullanılmıyor. Terraprene ile birlikte, aynı amaca hizmet eden, farklı özlellikleri olan kumaşlar, üst üste yapıştırılarak, kompozit bir yapı elde ediliyor. Üstelik bu kompozit yapıyı oluşturan katların, özellikleri o kadar iyi ki göz ardı etmek mümkün değil.

HidroSkin G3, Titanium.

Yanlış hatırlamıyorsam, yaklaşık dört yıl önce NRS, HidroSkin G3, Titanium, olarak adlandırdığı, yeni bir seriyi piyasaya sürdü. HidroSkin G3, Titanium, bu yazının konusu olan yeni nesil neopren kumaşlardan üretiliyor.

SONY DSC
Karışıklığa sebep olmamak için yazının bundan soraki kısmında yeni nesil neopren kumaşlar, HidroSkin G3 veya sadece HidroSkin, olarak anılacaktır.
Kumaşın katlarının nasıl sıralandığını bu fotoğrafta bulabilirsiniz.

SONY DSC
1. HidroSkin G3’ün ilk katı, yani tenimize değen astar katı, ThermalPlush adıyla anılıyor. Kırpılmış polyester liflerden üretilmiş. Bu astar yumuşak yüzeyli ve su tutmuyor. Islatmak için ısrarlı bir şekilde suya batırmanız gerekiyor. Su tutmayan polyester liflerden üretildiği için de hızla kuruyabiliyor.

SONY DSC
2. HidroSkin G3, ikinci katı milyonlarca titanyum parçacığının üzerine yapıştırıldığı ince bir zardan ibaret. Titanyum ile kaplanmış bu zar, vücut ısınızı geriye, tekrar size doğru yansıtıyor. Bu kat sayesinde, soğuktan etkilenmeden faaliyetinize devam edebiliyorsunuz.

3. HidroSkin G3’ün üçüncü katı, kor malzemesi, Terraprene. Terraprene kumaşın, en önemli özelliği ham maddesinin bildiğimiz kireç taşı olması. Üretici, kireç taşının çok büyük kısmını oluşturan kalsiyum karbonatı, işlemden geçirip Terraprene kumaşı üretiyor. Terraprene, görece olarak, yapısında çok daha fazla hücre barındırıyor ve hücreler azot gazıyla dolu. Üstelik hücre duvarları da daha kalın. Kalın hücre duvarı, üzerine uygulanan baskıdan dolayı oluşan, ısı kaybını da önlüyor. Örneğin; HidroSkin shortunuzun, üzerine oturduğunuz için shortunuz, yalıtım özelliğini kaybetmiyor. Son olarak Terraprene kumaş, Neopren’e kıyasla çok daha esnek ve hafif.

4. Dördüncü kat, 4-Way PowerSpan olarak adlandırılmış. Enine ve boyuna eşit miktarda, çok daha fazla esneyen HidroSkin, bu kat sayesinde uzun ömrünü ve sağlamlığını koruyabiliyor.

SONY DSC
5. HidroSkin G3, dört ayrı kattan oluşuyor ama üretici firma dört katlı kompozit kumaşını DWR (Dureble Water Repellent) adını verdiği bir kimyasal ile kaplamış. Bu kimyasal sayesinde su, kumaş tarafından emilmeyip, üzerinden akıp gidebiliyor.

SONY DSCSONY DSC

Kimyasalın içeriği ne yazık ki belli değil. Ancak NRS, ürünlerini sıradan çamaşır deterjanları ile yıkamamanız konusunda bizleri uyarıyor. Hemen ardından iki kimyasal ürün tavsiye etmiş, birincisi yıkamak ikincisi korumak için!

HidroSkin G3 ürünlerin tüm özellikleri bu kadar değil. Doğa sporlarıyla uğraşanlar yakından bilir, kullandığımız giysilerin kesimi, nasıl dikildiği ve faklı bölgelerde, farklı özelliklerde kumaşlar kullanılmış olması önemlidir.

NRS’de HidroSkin G3 ürünleri tasarlarken tüm bunlara dikkat etmiş. Günlük kıyafetlerimiz ile kıyaslandığında farklı şekilde biçilmiş HidroSkin G3 ürünleri, uzaktan bakınca artık kumaşlardan dikilmiş gibi görünüyor. Şekilli biçilmiş yeni elbisenizi üzerinize giyerken, hikmetini de anlıyorsunuz!

Flat-Lock Stitched tekniği ile dikilmiş elbisenizin dikişlerini hissetmiyorsunuz. Böylece, içine yün fanila giyinmiş okul çocukları gibi kaşınıp durmuyor, yürürken oranızı buranızı çekiştirmek zorunda kalmıyorsunuz!

SONY DSC
Son olarak, fotoğraflarda da göründüğü gibi koltuk altlarında ve boyun bölgesinde çok daha fazla hava geçişi sağlayan çok daha esnek olan Spandex kumaş kullanılmış. Tam da ihtiyaç duyduğunuz bölgelerde!

SONY DSC
İlk HidroSkin G3, Titanium, ürünü 18.01.2012 tarihinde internet üzerinden satın almışım. Bu sayfada, fotoğraflarını paylaştığım uzun kollu HidroSkin bana ait ve son üç senedir de tepe tepe kullanıyorum. Hatta, tembellikten, son altı aydır da – 5 veya 6 kez- yıkanması gereken diğer malzemelerim ile birlikte, çamaşır makinesinde yıkıyorum. Üstelik deterjan da ilave ederek! (Sanıyorum bu detarjan işini bir kez daha gözden geçirmem gerekiyor?) Hidroskin’i deterjan ile yıkadığımı özellikle yazıyorum ki fotoğrafları incelerken DWR kaplamanın ne kadar başarılı olduğu daha net anlaşılabilsin.

Kişisel tecrübeme dayanarak yazıyorum. Yeni nesil Neopren kumaş, HidroSkin G3, gerçekten üstün özelliklere sahip. Her şeyden önce HidroSkin çok daha hafif, daha sıcak tutuyor, zor ıslanıyor, ıslandığında hemen kuruyor, daha esnek, yüzdürücü özelliği de daha fazla ve ham maddesi petrol değil!

Bir sonraki yazıda “HidroSkin G3, gerçek hayatta nasıl sonuç veriyor?” daha detaylı inceleyeceğiz.

Denizde görüşmek üzere.

Erol Akkan

Erol Akkan

Mayıs 1969’da İstanbul’da doğdum. Kızıltoprak’da oturduğumuz çocukluk yılları Moda, Kalamış ve Fenerbahçe arasında geçti. Balık tutmayı, kürek çekmeyi, yelken yapmayı ve alabora olmayı hep Kalamış koyunda öğrendim. Yaş ilerleyip para kazanmaya başlıyınca, dünyamın sınırlarını genişleten yelkenli ufak bir tekne satın aldım. Hatta, “Halk Sınıfı” olarak anılan, 5-7 metre yelkenli tekneleri bir araya getirmeye çalıştığım, ilk yazılarımı da Yelken Dünyası için yazdım. Yolcu gemilerinde iş bulunca, üzülerek de olsa yelkenli tekneye veda etmek zorunda kaldım. İşim gereği tropikal sularda gezmeye başlayınca, dalış sporuna ağırlık vermek de kaçınılmaz oldu. Yurda dönünce bir süre su sporlarından uzak kaldım. Gemilerde yaşadığım dönemde, denizde sıkça gördüğüm “Sea Kayak” oldukça uzun bir süre “Ölmeden önce yapılacaklar” listesinde bekledi. Bekleyiş, 2011 yılında, Bodeka ile tanışıncaya kadar da devam etti. Temel eğitimi, sevgili Volkan Kaya ve Fikret Rakıcı’dan, ilk güvenlik eğitimlerini de Marcin Chodorowski’den aldım. Kısa bir süre, Florida’ya yerleşince, Sweetwater Kayaks’dan Russel Ferrow, Jeff Fabiszeski gibi tecrübeli sea kayak’çılar ile kürek çekme fırsatım oldu. BCU Two Star Paddler Award ve BCU Level 1 Coach sertifiklarını yine aynı dönemde, Steven Maynars ve Phil Hedley’den Şubat 2013’de aldım. BCU Three Star Paddler Award sertifikası’nı, Bodeka’nın, Odysea’den eğitmen, George Gazetas ile Beykoz koyunda düzenlediği eğitimde, Kasım 2014’de aldım.

Leave a Response