Su Tahliye Pompası

Devrilmek her kayakçının başına gelebilecek bir durumdur. Diğer yandan, devrilmeseniz bile farklı sebeplerden ötürü (delik bir kayak, delik bir etek ya da takılmamış etek) kayağınızın içine su girebilir. Suyun miktarı azsa bunu süngerle boşaltmak kolaydır, peki ya su çoksa ? İşte böyle bir durumda su tahliye pompası kurtarıcınız oluverir.

Benzer örneklerinin yelkencilikte ya da küçük ölçekli teknelerde de kullanıldığı el pompalarının küçültümüş ve kayak için uygun hale getirilmişini West Marine‘den 30-35 TL civarına, 2010 yaz başında almıştım. Fiyat olarak uygun olduğunu söyleyebilirim.

Kullanılan plastiğin kalitesi çok çok iyi değilse de, denizde defalarca kullanmama rağmen hiçbir sıkıntı çıkarmadı. Pompayı tutma kulbu oldukça geniş, rahat bir tutuş sağlıyor, fakat biraz daha kompakt olmasını tercih ederdim. Gövde üstünde bulunan ve pompa sudayken batmasını önleyen süngerimsi malzeme çok başarılı ve gerekli, kolay kolay yıpranacak gibi görünmüyor. Suyun yukarıdan tahliyesini sağlayan hortum ağzının da biraz küçük / kompakt olmasını isterdim. Çok önemli değil gibi görünüyor, ama kayağın güvertesine yerleştirdiğiniz pompanıza ihtiyacınız olduğunda oraya buraya takılması gerçekten can sıkıyor bazen. Tahliye ağzını ve pompa kulbunu sanırım ufak bir müdahaleyle modifiye edip küçülteceğim.

Sonuç olarak, fiyatına bakılacak olursa yurt dışı fiyatlarıyla yarışabilecek kadar ekonomik. Yaptığı işe bakılacak olursa, her kayakçının yanında taşımasını öneririm. Daha kompakt örnekleri yok mu, var elbette.

Volkan Kaya

Volkan Kaya

Son yıllarını, deniz kayağı sporuyla uğraşarak, denizde kürek çekerek geçiriyor. Yönetim kadrosunda görev aldığı kulüple (Bodeka) birlikte İstanbul çevresinde günübirlik ya da kamplı deniz etkinliklerini sürdürüyor ve uzak bölgelere yaptığı uzun soluklu deniz kayağı gezileri sayesinde yeni yerleri denizden keşfetmenin hazzını yaşamakta. Kısa süre önce İstanbul’un keşmekeşinden kendini kurtarmayı başarıp memleketi Sinop’a yerleşerek deniz kayağı hayatına burada devam ediyor.

Leave a Response