Sit-on-top Kayağı Tur ve Kamp İçin Hazırlamak

Yaz ayı gelip de tur ve kamp sezonu açıldığında, acemi kayakçılar, kayaklarını en verimli şekilde nasıl yüklemeleri gerektiği konusunda tavsiyeye ihtiyaç duyarlar. Ekipmanlarınızı ve kıyafet/yiyeceklerinizi yerleştirirken, en iyi kürek performansını ve kamp için yeterli ekipmana sahip olup olmadığınızı göz önünde bulundurmalısınız.

Bu makale, şu başlıkları içeriyor:
-Yanınıza almanız gerekenler
-Malzemeleri kuru tutmak
-Neyi nereye koymalı?
-Kayağınızı kürek performansından taviz vermeden yüklemek

1-Yanınıza Almanız Gerekenler

Öncelikle, bir kayak-kamp ekspedisyonunda nelere ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Bu konuda dikkatli olmalısınız, çünkü, en yakın marketten kilometrelerce uzağa, vahşi doğaya kürek çekeceksiniz! Yanınızda her istediğinizi götüremezsiniz.

Temel kamp ekipmanları, acil durum ekipmanları, yiyecek gibi ihtiyaçlarınız yeterli olmalı. Çünkü, yük taşımaya elverişli olan kayağınız, sizi baştan çıkarabilir ve böylece, yanınıza ekstra yiyecek veya malzeme alabilirsiniz. Ancak, şu altın kuralı unutmayın: Kayağınızın kargo bölümlerinde saklayabileceğinizden fazlasını yanınıza almayın!

Tom

2-Malzemeleri Kuru Tutmak

Yanınıza hangi malzemeleri alacağınızı belirlediniz. Şimdi sıra, bütün eşyalarınızı koymanız gereken su geçirmez çantaları edinmeye geldi.

Bütün kayaklar, içine bir miktar su alır. Malzemelerinizi kuru tutmanızı sağlayacak farklı ebattaki su geçirmez çantaları, kayak malzemesi satan mağazalarda bulabilirsiniz. Bu çantalar, üst (ağız) kısımlarından katlanarak veya fermuar yardımıyla kapatılma özelliğine sahiptir. Ayrıca kavanoz kapağı gibi kapatılabilen çantalar da mevcuttur. Eşyalarınızı kuru tutmak için sakın çöp poşeti ve buzdolabı poşeti (kilitli poşetler kullanılabilir) gibi plastik torbalar kullanmayın. Bu tür poşetler, eşyalarınızın kuru kalmasını sağlamayacaktır.

bags2

Su geçirmez çantaları seçerken en önemli kriteriniz, kayağınızın bagaj deliklerinin büyüklüğü olmalıdır. Çantanız, tam dolu haldeyken, bagaj deliğinden rahatça geçebilmelidir. Bir diğer çözüm de, çantanızı boşken kayağınızın kargo bölümüne yerleştirerek, eşyalarınızı kayağın içinde doldurmaktır. Bu yöntem işe yarar, ancak vakit alacaktır. Ayrıca seçtiğiniz çantaların kayağınızın kargo bölümüne iyi yerleşeceğinden emin olmanız gerekir. Turunuzda önce, kayağınızı deneme amaçlı yüklemeniz, bu size bu konuda yardımcı olacaktır.

3-Neyi nereye koymalı?

Kolay ulaşılabilir eşyalar (A): Bunlar, kayağınızı yüklerken en son yerleştirdiğiniz malzemeler olmalıdır. Böylece ilk ulaşacaklarınız, bunlar olacaktır. Ayrıca, kayağınızın bagajında, diğer malzemelerin üzerinde duracaklarından, her zaman yüksekte ve kuru kalacaklardır.

Bazı malzemelerinizin çantada saklanması gerekmeyebilir. Örneğin, sandaletleriniz, yakıt ve su şişeleriniz… Çöplerinizi, birkaç litrelik kilitli buzdulabı poşetlerinde saklayabilirsiniz. Büyük çöp poşetleri fazla yer kapladığından kullanışlı olmayacaktır.
Önemli not: Yiyeceklerinizi, her turunuzda aynı çantada saklayın. Bu, daha az yiyecek kokusu yaymanızı sağlayarak vahşi doğadaki davetsiz misafirlerin sizi ziyaret etme olasılığını düşürecektir. Bununla birlikte, yakıtlarınızı ve kamp ocaklarınızı, yiyeceklerinizle aynı çantada muhafaza etmemelisiniz. Yakıtın sızması ve yiyeceklerinize bulaşması halinde kötü bir akşam yemeğini garantilersiniz! Ocağınızı ve yakıtınızı koymak için eski bir su geçirmez çanta yeterli olacaktır.

Yanınıza fazla yük almaya çalışmayın. Kayağınızın üzerinde (içinde değil) taşıyacağınız malzemelerin suya düşerek batma olasılığı vardır. Ayrıca, kayağınızın aşırı ağır olmasına ve devrilmesine yol açabilir, kürek çekmenizi zorlaştırabilir ve kayağınızın rüzgar direncini arttırarak sizi yavaşlatabilir. Siz en iyisi, onları kanonuzun kargo kısmına en doğru şekilde yerleştirdiğinizden emin olun.
Aklınıza şu soru gelebilir: Ee, sit-on-top kayağın özelliği, kolay ulaşabileceğiniz malzemeleri onun üzerine koyabilmeniz değil mi zaten? Bu kısmen doğru.

bags

Kanonuzun üzerindeki eşyalar (B): Malzemelerinizi kanonuzun üzerine güvenli bir şekilde yerleştirmelisiniz. Eğer bacaklarınız kısaysa, ayak koyma kısmındaki ekstra boşluklar, küçük eşyalarınızı yerleştirmeniz için idealdir. Can yeleğinizdeki ceplere, düdük, yardım aynası, bisküvi ve güneş kreminizi koyabilirsiniz. Oturma pedinizin cebinde, bir yağmurluk ve bir parça ip taşıyabilirsiniz.

Bazı sit-on-top kayaklarda, kayak üzerinde özel kargo bölmeleri bulunur. Bu kısımlar, uyku tulumu, çadır gibi malzemelerin taşınması için idealdir ancak bu malzemelerin sürekli suyla teması olacağından, ıslanmaması için kaliteli bir su geçirmez çanta kullanmalısınız. Ayrıca buraya yerşeltireceğiniz çantayı iyi sabitlemeniz gerekir.

4-Kayağınızı kürek performansından taviz vermeden yüklemek

Kayağınızı yüklerken, onun bütünlüğünü ve iyi kürek performansını göz önünde bulundurmalısınız. Her ne kadar kayağınız sizin için çok eğlenceli olsa da, onu kamp için yüklediğinizde performansı ve davranışları değişir. Kayağınız, önü arkasından veya sağı, solundan ağır olacak şekilde dengesiz yüklenmemelidir.

Önemli not: Hafif eşyalarınızı kanonun ön ucuna ve kıçına yerleştirmelisiniz. Acil olarak ihtiyaç duymayacağınız, uyku tulumu, mat, ekstra kıyafet gibi hafif eşyalarınızı kanonuzun ön ve arka kısımlarına yerleştirebilirsiniz. Ayrıca küçük çantalar da bu noktalar için idealdir.

2     1    3

En ağır eşyalarınızı, kayağınızın orta kısmına yerleştirmelisiniz. Örneğin, su şişeniz, taşıdığınız ağır eşyalardan biridir. Eğer kamp kuracağınız yerde içme suyu imkanınız olmayacaksa yanınızda biraz fazla su taşımanız yararınıza olacaktır. Su şişelerive çantalar, oturduğunuz bölümün altına kolayca yerleştirilebilir.

Oturduğunuz bölümün altı, ağır olsun ya da olmasın, küçük çantalar için de ideal bir yerdir. Amacınız, kayağınızı yüklerken, onun ortasına en fazla yükü koymaktır. Ayrıca bir diğer önemli nokta da, kanonuz sallandıkça yüklerinizin sağa-sola oynamamasıdır.
Aklınıza kayağınızı yüklerken aşmak istemeyeceğiniz bir ölçü olması gerektiği gelebilir. Böyle bir ölçü maalesef yok. Sizin yapmanız gereken, kayağınızı ideal bir şekilde yüklemek. Yüklerken arka kısmın biraz daha ağır olması, kayağınızın daha iyi kontrol edilebilmesini ve daha iyi hızlanmasını sağlayabilir.

Dgrm

Sonuç olarak,şu noktalara dikkat etmeniz gerekiyor:

– Her şey için su geçirmez çantalar kullanın
– Turunuzdan önce deneme amaçlı bir yükleme-boşaltma yapın
– Ağır malzemeleri kayağınızın orta kısmına yükleyin
– Hafif malzemeleri ön ve arka kısma yükleyin
– Tereddüte düşerseniz, kayağınızın arka kısmını daha ağır olacak şekilde yükleyin
– Oturduğunuz bölmenin altına da eşyalarınızı koyun
– Kayağa ilk yerleştirdiğiniz malzemenin, kayaktan son çıkacak malzeme olacağını unutmayın
– Oturduğunuz kısımda malzeme bulundurmayın
– Kamplı Kayak Turu İçin Malzeme Listesi

– Kişisel Eşyalar
– Biyolojik olarak parçalanabilen sabun/şampuan
– Ağız bakım ürünleri (diş ipi, diş fırçası, diş macunu)
– Havlu
– Tarak veya saç fırçası
– Tuvalet kağıdı
– Kamp için kuru kıyafetler
– Kürek için uygun kıyafetler

-Kamp Mutfağı
– Kap, kaşık, çatal, bıçak
– Kamp tenceresi, tava
– Büyük kaşık ve spatula
– Kamp ocağı
– Sünger
– Kilitli buzdolabı poşetleri
– Kürdan

-Kamp Ekipmanları
– Çadır, ekstra çadır kazığı ve ipi
– Uyku tulumu ve mat
– Su geçirmez lamba, pil
– Su şişesi
– Su temizleme filtresi veya iyot tableti
– Çakı, tamir kiti
– Böcek kovucu

Yazının kaynağı: http://www.topkayaker.net/Articles/Touring/KayakPacking/index.html

Çeviri: Yusuf Kargınoğlu

Leave a Response