Polietilen Kayak Nasıl Üretilir?

Belki de hepimiz kayak nasıl üretilir diye merak ediyoruz ya da kendi kayağımızı üretmek istiyoruz. Kimimiz daha ekonomik olduğu için, kimimiz kendi ihtiyacına göre kendi tasarlamak istediği için, kimimiz de kendi üretmenin gururunu taşımak için, ya da belki de hepsi 🙂

Ahşaptan, kontraplaktan, fiberden kendi kayağını yapanı biliyorum, ama rotomold yöntemiyle kendi polietilen kayağını üreteni hiç görmedim. Sebebini merak ediyor musunuz, tamamı videoda gizli.

Polietilen kayaklar, ister sit-on-top olsun ister sit-in, rotomold yöntemiyle üretiliyor. Bu yöntemde, iki parçalı kalıbın içine polieten (yani birnevi plastik) hammadde ve toz boya konup kapatılıyor. Daha sonra bu kalıp büyükçe bir fırın içine konup, hem enlemesine hem de boylamasına döndürülerek polietilenin her yüzeyde eşit miktarda olması sağlanıyor. Daha sonra fırından çıkartıldığında da yavaş yavaş soğurken döndürülüyor. Sonra kalıptan çıkartılıp gerekli yerler kesiliyor ve aksesuarları takılıyor.

Kendi evimiz ya da atölyemizde bu kadar büyük bir fırına sahip olmadığımız sürece kendi polietilen kayağımızı kendimiz üretemeyiz. Eee tabi bir de kalıp var 🙂

Volkan Kaya

Volkan Kaya

Son yıllarını, deniz kayağı sporuyla uğraşarak, denizde kürek çekerek geçiriyor. Yönetim kadrosunda görev aldığı kulüple (Bodeka) birlikte İstanbul çevresinde günübirlik ya da kamplı deniz etkinliklerini sürdürüyor ve uzak bölgelere yaptığı uzun soluklu deniz kayağı gezileri sayesinde yeni yerleri denizden keşfetmenin hazzını yaşamakta. Kısa süre önce İstanbul’un keşmekeşinden kendini kurtarmayı başarıp memleketi Sinop’a yerleşerek deniz kayağı hayatına burada devam ediyor.

Leave a Response