Point 65N Sea Cruiser Kayak

Son zamanlarda Türkiye’de ithal edilen kayak markalarında bir artış göze çarpıyor. Bunlardan bir tanesi de, bir İsveç markası olan Point 65N. Bu markayı And Outdoor ithal ediyor. Şu an için 6-7 farklı modelini ülkemizde görüyoruz, belki ilerde artacaktır.

Point 65N’in Sea Cruiser model kayağını kulübümüzün bir havuz eğitiminde deneme fırsatım oldu. Kısıtlı bir alan olduğu için havuz denemesi sonunda ancak akıllarda ilk izlenim ölçüsünde bilgi verebilirim elbeteki.

Boyu 5,25 mt olan kayağın standart kayaklardan az da olsa uzun olduğu gözle bile farkediliyor. Genişliği 58 cm, standart kayaklara göre dar diyebileceğimiz bu kayak ulaşabildiği hızı da bu ölçülere borçlu. Her ne kadar havuz küçük bir alan olsa da kısacık havuzda ulaştığı sürat gerçekten göz doldurur nitelikteydi. Ağırlığı 26kg olan kayağın yine standartlar dahilinde kaldığını söyleyebiliriz. Toplam taşıma kapasitesi 165 kg, buna göre iri kayakçılar ya da fazla kamp yükü taşıyan kişiler için ideal olduğunu söyleyebiliriz. “Track” adı verilen, düz bir doğrultuda gitme kabiliyeti de oldukça iyi olan kayak için katalog verisi olarak, manevra kabiliyeti biraz daha düşük bir değerle belirtilmiş, fakat şahsen manevra kabiliyetinin de epeyce iyi olduğunu düşünüyorum. Önündeki ve arkasındaki lastik kapaklı bagaj alanları yeterince geniş, fakat Prijon Seayaklardaki yükleme ağzı genişliğini yakalayamamış. Kapakların sızdırmazlığı son derece tatminkar. Kokpit arkasındaki küçük bagaj kullanışlı, fakat sudayken açtıktan sonra kapatması biraz zor gibi. Kayakta, arkada bulunan dümen tertibatı haricinde bir de salma donanımı var. Özellikle, akıntılı ve rüzgarlı sularda ya da arkadan gelip sörf yaptıran dalgalarda çok işe yarar. bu kayağın üretim teknolojisine dikkat çekmek istiyorum. Plastik bazlı çoğu kayak, rotomold yöntemi denen, metal kalıbın içine konan plastik hammaddesi, kalıbın ısıtılmasıyla birlikte 3 eksende döndürülmesiyle üretilir ve böylece tek bir hammaddeden elde edilir. Point 65N Sea Cruiser’da ise üst üste uygulanan 3 katmanlı bir yapı söz konusu. Plastiğe oldukça tok ve sağlam bir his veren bu yapının uzun vadede sağlamlık sağladığını tahmin ediyorum. Kayağın oturağına gelecek olursak, oturulan kısmını ve bacaklarınızı sıkıştırdığınız pedleri oldukça konforlu, fakat sırt yaslanan kısmı, tıpkı kayaktaki gibi biraz düşük tutulmuş. Çok rahat roll yapmayı sağlayan bu yapının uzun turlarda ne kadar konforlu olduğunu merak ediyorum.

Şu an için sadece havuzda deneme fırsatı bulabildiğim ilk izlenim olarak olumlu bir elektrik aldığım bu kayağı denizde de kullanmak, dalgalı denizde, kamp yüküyle yüklüyken ya da uzun süre kürek çekildiğinde nasıl bir konfor ve performans vereceğini görmek istiyorum doğrusu.

 

Volkan Kaya

Volkan Kaya

Son yıllarını, deniz kayağı sporuyla uğraşarak, denizde kürek çekerek geçiriyor. Yönetim kadrosunda görev aldığı kulüple (Bodeka) birlikte İstanbul çevresinde günübirlik ya da kamplı deniz etkinliklerini sürdürüyor ve uzak bölgelere yaptığı uzun soluklu deniz kayağı gezileri sayesinde yeni yerleri denizden keşfetmenin hazzını yaşamakta. Kısa süre önce İstanbul’un keşmekeşinden kendini kurtarmayı başarıp memleketi Sinop’a yerleşerek deniz kayağı hayatına burada devam ediyor.

4 Comments

 1. Volkan Bey bende And outdoordan bu kayagi aldim bu hafta sonu deneyecegim sizin deneyimlerinizden yararlanmak isterim, bogazda nerede kayak kullanmami tavsiye edersiniz? Simdiden tesekkurler.

  1. Merhaba Tamer Bey
   Öncelikle iyi günlerde kullanın.
   Aslına bakarsanız Boğaz’da ya da İstanbul civarındaki diğer bölgelerle ilgili önerilerim olabilir, fakat Boğaz’da kürek çekmek konusu biraz daha karışık bir konu. Öncesinde deniz kayağı tecrübeniz var mı, eğer yoksa size tavsiyem, benim de üyesi bulunduğum Bodeka’nın eğitimlerini takip etmeniz yönünde olur (www.bodeka.org). Bodeka eğitimleri, deniz kayağı yapılabilecek yerler, aksesuarlar vs. konularıyla ilgili yardıma ve bilgi paylaşımına açık olduğumuzu hatırlatmak isterim. İrtibat için kayavolkan@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

 2. iyi günler.. bu tarz kayaklar yurtdışında nerdeyse yarı yarıya daha ucuz.. Bodeka’nın sitesinde verilen yararlı sitelerde Türkiye’ye kayak gönderimi yok, sadece http://www.sierratradingpost.com sitesinden var sanırım(o da kesin değil)..Sizin bildiğiniz başka siteler var mı acaba deniz kayağını ve de aksesuarlarını alabileceğimiz..bu soruları bodeka’da soracaktım fakat üyelik sisteminde bi problem var sanırım aktivasyon maili gelmiyor..

  1. Birçok üründe olduğu gibi, kayak ve aksesuarları da Türkiye’ye girerken gümrük + vergi + transport masrafları eklendiğinde ücretleri son kullanıcıya yansıyor. Artık bunu kabullendik.
   Aksesuarlar vs gibi küçük malzemeler internetten sipariş edilerek alınabiliyor, fakat kayak almak mümkün değil. Gümrük mevzuatını incelediğinizde bunun için belli kısıtlar var. Kayakların ücretleri ve ebatları bu kıstaslara uymuyor, gümrük işlemleri devreye giriyor.

Leave a Response