Paşabahçe’den Anadolu Kavağı’na

Bodeka olarak en sık yaptığımız güzergahlardan biridir, Paşabahçe’den çıkıp Anadolu Kavağı’na gideriz. Bu rota, yaklaşık olarak 16-17 km uzunlukta, orta mesafeli bir uzaklıkta diyebiliriz. Tıpkı İstanbul çevresinde olduğu gibi boğazdaki hakim rüzgar Poyraz’dır, yani yılın büyük kısmı rüzgar kuzeyden  eser. Ayrıca boğaz akıntısı da herzaman için Karadeniz’den Marmara’ya doğrudur, tabi burada kastettiğim yüzey akıntısı. Bunun anlamı, Paşabahçe’den çıktığımızda genelde giderken rüzgara ve akıntıya karşı gidiliyor, dönüşte de rüzgarı arkanıza alıyorsunuz. Bu durum, Lodos rüzgarı esen nadir zamanlarda tam tersine dönüyor. 18 Mart Pazar günü, kulüp üyelerimizle çıktığımız etkinliğin GPS kayıtlarını da aşağıda görebilirsiniz.

Sabah saat 09:30’da Paşabahçe’de buluşup hemen hazırlıklara giriştik. Saat 10:20 gibi kürek çekmeye başlamıştık. Henüz Beykoz Koyu içinde olduğumuzdan rüzgarın şiddetini farketmiyorduk ama Lodos estiği apaçık ortadaydı. Şunu da ekleyeyim, hava durumu tahminlerinin bahsettiğinden daha sert esiyordu. Tahminler 5-8 Knot gösterirken gerçekte 10-12 Knot esiyordu sanırım. Beykoz’a biraz daha sokularak ilerledik, Mobil iskelesini ise saat 11:00 gibi geçmiştik. Doğal olarak Lodos’un burada daha şiddetli olduğu hissediliyordu. Umuryeri Lumbarağzı isimli askeri bölgenin plajını ise saat 11:30 gibi gerimizde bıraktık. Genelde kuzeyden gelen rüzgar ve akıntının etkisiyle nispeten daha zor geçilen bu bölgeyi neredeyse hiç efor sarfetmeden geçmek çok ilginç. Niyetimiz Anadolu Kavağı’nda bir çay içmekti. Saat 11:45 gibi oraya vardığımızda, her zaman durakladığımız yerlerin, Lodos’un etkisiyle biraz çalkantılı hale geldiğini hatta yüzey kirlerinin burada toplandığını gördük. Bu yüzden hiç çay molası işine girmeden geri dönüşe geçtik. Geri dönüşte rüzgar karşıdan geliyordu, bu yüzden Berra biraz zorlanıyor ve geride kalıyordu. Arkadaşların bir kısmı öndeydi, Berra ve ben geriden geliyorduk. Askeri plajı 12:20’de geçerek, saat 13:05’te Mobil’e varmıştık. Asıl zor olan kısmı geçmiştik, şimdi nispeten az bir yolumuz kalmıştı. Mobil’den Paşabahçe’ye uzuuuunca görünen yol da sohbet ede ede geçmişti, saat 14:00’te karaya adım atarak turumuzu sonlandırdık.

Etkinliğin iz kayıtlarını aşağıda inceleyebilirsiniz.

Volkan Kaya

Volkan Kaya

Son yıllarını, deniz kayağı sporuyla uğraşarak, denizde kürek çekerek geçiriyor. Yönetim kadrosunda görev aldığı kulüple (Bodeka) birlikte İstanbul çevresinde günübirlik ya da kamplı deniz etkinliklerini sürdürüyor ve uzak bölgelere yaptığı uzun soluklu deniz kayağı gezileri sayesinde yeni yerleri denizden keşfetmenin hazzını yaşamakta. Kısa süre önce İstanbul’un keşmekeşinden kendini kurtarmayı başarıp memleketi Sinop’a yerleşerek deniz kayağı hayatına burada devam ediyor.

Leave a Response