Online Deniz Haritaları

Yat HaritasiDoğada etkinlik yapanların pek sevdiği birşeydir harita. Etkinliği daha keyifli, planlanabilir ve güvenli yaparlar. Deniz kayağı da aslında bir tür doğa sporudur. Sonuçta, daha önce hiç gitmediğimiz, coğrafi şartlarını bilmediğimiz yerlere, doğa şartlarıyla başbaşa yol alıyorsak bunun bir su sporundan ziyade doğa sporu kategorisinde ele alınması gerektiğini düşünüyorum. Her ne kadar Türkçe’de harita, hem karada hem de denizde kullanılanları tarif etmek için kullanılsa da aslında yabancı dillerde bunlar ayrılıyor. İngilizce’de kara için kullanılanlara “map” deniz için kullanılanlara “chart” deniyor. Bu sebeple denizde kullandığımız haritalara “deniz haritaları” desek yanlış olmaz.

Bilindiği gibi, Türkiye kıyılarını gösteren deniz haritalarını yayımlamakla yetkilendirilmiş tek kurum Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesidir. Bu kurumun ürettiği deniz haritaları ise sadece yetkili satıcılarda (Örneğin ADF) satışı yapılabilir. Şahsen, bir harita fetişisti olarak ben SHOD’un yayımladığı “yat haritaları”nın bazılarını satın aldım ve alınmasını da tavsiye ediyorum. Bu yat haritaları yaklaşık 15-20’şer sayfalık farklı ölçek ve detaylardan oluşan setlerden oluşuyor. Örneğin: 2901 Marmara Denizi Doğusu. Bu haritalarda: girilmesi yasak bölgeler, demirlemenin yasak olduğu yerler, deniz derinlikleri, gemi trafiği düzenlemeleri, kıyı şeridindeki ya da açıktaki tehlikeli kayalıklar, fenerler, varsa özel notlar vs birçok bilgi var. Planladığınız etkinliklerinizde daha güvenli, daha konforlu olmak istiyorsanız bu yat haritaları serisini şiddetle tavsiye ediyorum. Çok basit bir örnekle, Marmaris’ten Fethiye’ye bir etkinlik planlarken kullanacağınız Google Earth size birçok bilgi sağlayabilir, hatta henüz gitmediğiniz yerlerin fotoğrafını dahi görebilirsiniz. Fakat Marmaris’ten çıktıktan hemen sonraki ilk koyda kocaman bir askeri bölge (Aksaz) olduğunu ve yaklaşmanın bile yasak olduğunu öğrenemezsiniz. 2009 yılında yabancı bir arkadaşımız bu bilgiye sahip olmadığı ya da askeri bölgenin sınırlarını çok iyi bilmediği için başının biraz derde girdiğini de hatırlatayım.

Bahsettiğim yat haritaları size çok pahalı geliyorsa bunların ücretsiz versiyonunun olduğunu söylemek oldukça güzel bir haber olacaktır sanırım. Amerika menşeli kurum olan NOAA, Amerika ve diğer birçok dünya ülkesinin kıyılarına ait haritaları online olarak incelemenize olanak sağlıyor, bunların büyük kısmını ise sipariş vererek satın alabiliyorsunuz. Fakat söylemek gerekli ki, bu haritalar SHOD’un yayınladığı haritalar kadar güncel değiller, genelde doksanlı yılların haritaları, hem de daha az detay içeriyorlar.

NOAA’nın online olarak incelenebilecek deniz haritalarından özellikle Türkiye kıyılarına ait olanlarını aşağıda paylaştım. İş göreceğine eminim.

Karadeniz – genel

Karadeniz batı bölüm

Karadeniz batı bölüm

İğneada – Kdz Ereğli arası

Sarp Sınırı – Batum

Kdz Ereğli – Sinop arası

Sinop – Görele arası

Samsun    Trabzon’dan Sochi’ye     Sinop

Marmara Denizi- genel

Marmara Denizi – batı bölüm

Marmara Denizi – orta bölüm

Paşalimanı

İzmit Körfezi ve İstanbul girişi

İzmit Körfezi

İstanbul Boğazı güney girişi

İstanbul Boğazı orta bölüm

İstanbul Boğazı kuzey girişi

Çanakkale Boğazı

Çanakkale Boğazı’na Marmara’dan yaklaşım

Edirne: Yunanistan – Türkiye sınırı

Çanakkale Boğazı – Babakale arası

İzmir Körfezi

Babakale – Çeşme arası

Alaçatı – Kuşadası arası

Kuşadası – Gökova arası

Fethiye – Bodrum arası

Bodrum – Marmaris arası

Kaş – Meis çevresi liman detayları

Bodrum Limanı

Kadırga Burnu – Bölükbaşı Burnu

Marmaris/Aksaz

Antalya

Marmaris

Marmaris – Antalya arası

Alanya – Silifke arası

Mersin

İskenderun Körfezi

Taşucu – Samandağ arası

Eğer size Türkiye sınırları yetmiyorsa, Akdeniz’e açılmak istiyorsanız buradan deniz haritalarının listesine bir göz atın derim.

Volkan Kaya

Volkan Kaya

Son yıllarını, deniz kayağı sporuyla uğraşarak, denizde kürek çekerek geçiriyor. Yönetim kadrosunda görev aldığı kulüple (Bodeka) birlikte İstanbul çevresinde günübirlik ya da kamplı deniz etkinliklerini sürdürüyor ve uzak bölgelere yaptığı uzun soluklu deniz kayağı gezileri sayesinde yeni yerleri denizden keşfetmenin hazzını yaşamakta. Kısa süre önce İstanbul’un keşmekeşinden kendini kurtarmayı başarıp memleketi Sinop’a yerleşerek deniz kayağı hayatına burada devam ediyor.