Kürekle Almanya’dan Avustralya’ya !

Başlığı yanlış okumadınız! Avustralyalı kadın kayakçı Sandy Robson, Almanya’dan Avustralya’ya kadar bir kayakla kürek çekerek gidiyor. Sizi daha çok şaşırtacak olan ise, bu yolculuğu 1932 yılında Oscar Speck isimli Alman bir kayakçının 7 yıl süren yolculukla yapmış olması. Trajik bir şekilde 2. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle bir anda ihtilaf devleti vatandaşı konumunda kalan ve adaya ayak bastığında onu bekleyen iki polis memuru şöyle söylemişti: “Evet başardın dostum! Fakat sana kötü bir haberimiz var. Savaş başladı ve artık sen tutuklusun”. Böylece Oscar’ın teknesine, eşyalarına, Leica marka fotoğraf makinasına ve filmlerine el kondu. Bir süre esir tutulan Oscar daha sonra Almanya’ya dönmeyecek, hayatının geri kalanına Avustralya’da devam edecekti.

sandy robson

Oscar Speck anısına onun rotasını takip etmek üzere 14 Mayıs 2011 tarihinde Tuna Nehri kenarındaki Almanya’nın Ulm kasabasından suya inerek, tek kişilik Lettmann – Magellan marka kayağıyla kürek çekmeye başlayan Avustralyalı kayakçı Sandy Robson, Tuna Nehri’ni ve Vardar Nehri’ni takip ederek Ege Denizi’ne çıktı ve Yunan Adaları’nı takip ederek Marmaris’ten ülkemize giriş yaptı. Güney sahillerimizi takip ederek Mersin Taşucu’ndan Kıbrıs’a geçerek 27 Eylül 2011 yılında 4224 km’lik 1. etabı bitirmiş oldu.

2012’de kalan maceraya İran’dan Basra Körfezi’ne devam etmeyi planlayan Sandy, gerekli izinleri alamayınca yönünü Türkiye’de 3 Deniz Etkinliğine çevirdi. Sırbistanlı kayakçı Jugoslav Rudovic ile birlikte Karadeniz’deki Riva kasabasından yola çıkarak Çanakkale Boğazı’nın ağzındaki Kilitbahir’de sonlandırdıkları yolculukla birlikte ülkemiz denizlerinde ikinci kez kürek çekti. Bu yolculuk öncesi ve sonrası misafir etme şansı bulduğumuz kayakçıların mütevazi ve dost canlısı yaklaşımı ile gönlümüzü fethettiler doğrusu.

Aynı yıl, siyasi olarak karışık olan Orta Doğu coğrafyasını pas geçen Sandy, yolculuğuna 2 Aralık 2012’de Hindistan’ın Gujarat şehrinden başladı ve Hindistan kıyılarını güneye doğru takip ederek Sri Lanka’nın kuzeyinde kalan Vedaranyam kasabasında 20 Mart 2013’te 2260 km’lik 2. etabını tamamladı.

2013 yılında Sri Lanka’nın etrafını dolaşıp tekrar Hindistan kıyılarını takip ederek kuzeye ilerledi ve Hindistan’ın Calcutta şehrinde yolculuğunun 3. etabını 3100 km’lik mesafe katederek tamamladı.

Sandy şu sıralar, Ekim 2014’te başladığı yolculuğunun 4. etabında ilerliyor. Bu etap Hindistan’ın Calcutta şehrinden başlayıp Bangladeş, Myanmar, Tayland, Malezya ve Endonezya kıyılarını takip edecek olan 8000 km’lik en uzun etap ve tahmini olarak Eylül 2015’te bitecek.

5. Etap olan 4500 km’lik yolculukta ise Endonezya’dan Papua Yeni Gine’ye ve oradan da Avustralya’nın kuzeyindeki York Burnu’na geçerek yolculuğunu tamamlayacak.

Yolculuğu sırasında yapılan röportajlarda, bir kadının bu işe kalkışmasının delilik olduğu yorumlarını sıkça dinlediğinden, korsanlardan korkmuyor musunuz sorusuyla sıkça karşılaştığından bahseden Sandy, “asıl korkum yeterli sponsorluğu bulamamak” diye ekledi.

Sandy’nin yolculuğunu, detayları, sponsorlarını ve Oscar Speck hakkında bilgileri kendi blogundan takip edebilirsiniz: www.sandy-robson.com

Volkan Kaya

Volkan Kaya

Son yıllarını, deniz kayağı sporuyla uğraşarak, denizde kürek çekerek geçiriyor. Yönetim kadrosunda görev aldığı kulüple (Bodeka) birlikte İstanbul çevresinde günübirlik ya da kamplı deniz etkinliklerini sürdürüyor ve uzak bölgelere yaptığı uzun soluklu deniz kayağı gezileri sayesinde yeni yerleri denizden keşfetmenin hazzını yaşamakta. Kısa süre önce İstanbul’un keşmekeşinden kendini kurtarmayı başarıp memleketi Sinop’a yerleşerek deniz kayağı hayatına burada devam ediyor.

Leave a Response