Kürek Yüzdürücü (Paddle Float)

Her kayakçının kullanmayı öğrenmesi ve yanında bulundurması gereken bir ekipman. Özellikle denizde solo geziler yapmak isteyen her kayakçının yanında bulundurmasını şiddetle tavsiye ederim.

Bilindiği gibi, bir kayağa sudan binmeye çalışmak çok tecrübe ve beceri gerektirir. Kaldı ki, tecrübeli olsanız bile, dalgalı hava şartlarında işler çok daha farklıdır. Bu alet, küreğin ucuna geçirildikten sonra şişirildiğinde, küreğinizin o taraftaki palasına güçlü bir yüzerlilik sağlayarak küreği suya yaslayıp destek almak için kullanmanızı sağlıyor.

Birbirinden bağımsız, şişirilebilir iki bölmesi bulunuyor, her iki bölmenin de ucunda sibobu bulunan hortumu var. Siboplar, özellikle tek elle açılıp kapatılabiliyor olması bakımından başarılı, şişirmeyi zorlaştıran bir unsuru da yok. Küreğin palasına geçirdiğinizde, paladan çıkmasını önlemek için bulunan torbanın ağzındaki tokalar da tatminkar. Fakat her iki tokayı birbirine bakan yönde hemen takmayıp, kürek etrafında bir tur attırarak takarsanız çok daha güvenli olduğunu hatırlatmak isterim.

Kürek yüzdürücüsünün malzemesi oldukça sağlam plastik türevi bir malzeme. Tabiki sivri cisimlere ya da kayalara sürtünmeye karşı çok dayanacağını sanmam, ama zaten tasarlanış amacı bu değil. Normal şartlarda hasar görmesi çok olası görünmüyor.

Kürek yüzdürücüleri  “şişirilebilen tipler” ya da “dolgulu tipler” olarak iki tipe ayırabiliriz. İçi strafor benzeri bir malzemeyle dolu olanların avantajı, şişirmek için vakit kaybedilmemesi şeklinde açıklanabilirken, şişirilebilir olanların avantajı elbetteki kullanılmadığında az hacimli bir malzeme olmasıdır. Şahsen benim tercihim, zaten çok nadiren ihtiyacım olacak bir malzemenin az yer kaplaması yönünde. Zaten Türkiye’de genelde deniz suyu sıcaklığının çok ciddi bir tehlike arzetmediğini de düşünecek olursak, şişirilebilir kürek yüzdürücüler benim öncelikli tercihim.

Bu kürek yüzdürücüyü 2010 yaz başlarında West Marine‘den almıştım. Fiyatını çok net hatırlamıyorum, sanırım 80-90 TL civarında birşeylerdi.

Volkan Kaya

Volkan Kaya

Son yıllarını, deniz kayağı sporuyla uğraşarak, denizde kürek çekerek geçiriyor. Yönetim kadrosunda görev aldığı kulüple (Bodeka) birlikte İstanbul çevresinde günübirlik ya da kamplı deniz etkinliklerini sürdürüyor ve uzak bölgelere yaptığı uzun soluklu deniz kayağı gezileri sayesinde yeni yerleri denizden keşfetmenin hazzını yaşamakta. Kısa süre önce İstanbul’un keşmekeşinden kendini kurtarmayı başarıp memleketi Sinop’a yerleşerek deniz kayağı hayatına burada devam ediyor.

Leave a Response