Kürek Bu Kırılır !

Deniz Kayağı yapanlar yakından bilir. Kayak malzemesini Türkiye’de bulmak biraz zordur. Bulunca da öyle hemen her istediğiniz malzemeyi bulamazsınız. Artık ithalatçı firma neyi uygun bulduysa, neyi getirdiyse onu alabilirsiniz. Diyelim ki yurt dışına çıkıyorsunuz. Bir dünya para ödeyip yeni bir malzeme alırsınız. Bu sefer de uçakla geri dönerken başınıza dert olur. Elinizde 2.2m bir kürek veya ekstra ağır bagajınızla, yurda nasıl döneceğinizi bilemezsiniz.

Durum böyle iken, malzeme biraz kıymetli oluyor. Malzemenize gözünüz gibi bakarsınız ama günün birinde bozulur, yıpranır ya da kırılır.

Ne yazık ki benim fiber kürek de bir istisna değil. Birkaç ay önce iki parça küreğimi, bir arada tutan kilit/parça, yapıştırıcıdan kırılıp, yerinden çıktı. Böylece benim kürek oldu üç parça! Bu haliyle kullanmak mümkün değil. Aradaki plastik parçayı kaybetme ihtimali yüksek. Plastik parçayı kaybetmeden tamir yoluna gideyim dedim. Doğru yapıştırıcı için küreği üreten firmaya birkaç kez yazdıysam da bir cevap alamadım. Yine iş başa düştü. Türkiye’de kolayca bulacağım bir yapıştırıcı seçmek zorunda kaldım. Sonuç pek parlak olmadı. Bir süre sonra kürek yapıştırıcıdan tekrar kırıldı.

Önce başka bir yapıştırıcı mı kullansam diye düşündüm. Sonra aynı yapıştırıcıyı kullanmanın daha doğru olacağına karar verdim. Aynı esnek yapıştırıcıyla küreği tekrar yapıştırdım. Bu kez fotoğraf çekmeyi de akıl edebildiğim için tamir işini adımlar halinde aşağıda bulabilirsiniz.

Küreğin kilit parçası, imalatçı firma tarafından sert, epoksi benzeri bir ürün ile yapıştırılmıştı. Küreğin beden fiber,  kilit parça plastik, doğal olarak kilit, küreği söküp takarken esniyor ve zamanla yapıştırıcıdan kırılıyor. Bu yüzden,  ilkinde olduğu gibi ikinci seferde de Sikaflex-295UV kullandım. Sağa sola bulaştırdığınız esnek yapıştırıcı, ıslakken kâğıt havlu, kuruyunca da hafifçe kazıyarak temizlenebiliyor.  Böylece sürtünerek çalışan iki parça kürek, taşan yapıştırıcıdan dolayı sıkışmıyor. Gerçi, esnek yapıştırıcı biraz zayıf ve yapıştırma işini belirli aralıklarla tekrarlamanız gerekebilir ama parçayı yanlış veya beceriksizce bile yapıştırsanız küreği kurtarma ihtimaliniz yüksek.  En azından benim düşüncem bu yönde!

İlk fotoğrafta, küreği ikinci tamir’den önceki halini görebilirsiniz. Bir önceki tamirden kalan esnek yapıştırıcı kolayca yüzeyden temizlendi. Fotoğrafa biraz dikkatli bakarsanız,  yüzeyin nerede ise pürüzsüz olduğunu fark edebilirsiniz. Doğrusunu söylemek gerekirse küreği zımparalamayı hiç istemedim. Tekrar yapıştırmayı tercih ederim.  Plastik parçanın içi, mekanik tutunma yüzeyi oluşturacak şekilde tasarlanmış. Ancak, kilit parçasının oturduğu yerde, mekanik tutunma yüzeyi sınırlı.

SONY DSC

Küreği tamir ederken kullandığım malzemeleri aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz. Bu malzemelerin yanı sıra, temizlik için tiner de kullanılabilir. Tamir işini evde yapacaksanız üzerinde çalışacağınız plastik bir örtü bulunuz. Takdir edersiniz ki bu tip detaylar aile saadetiniz için oldukça önemlidir.

SONY DSC

SONY DSC

Esnek yapıştırıcıyı, rahat çalışabilmek için bir kâğıda sıktım. Plastik dondurma çubuğu ve tornavida yardımı ile parçanın iç yüzeyine sürdüm. Bu kısım biraz özen istiyor. Parçaya, sikayı bulamadan sürmek yerinde olur.

SONY DSC

Fazla yapıştırıcıyı temizledikten sonra kilit parçası küreğe takılmaya hazır hale geldi. Tüm parçanın içine eşit kalınlıkta yapıştırıcı sürüldüğünden emin oldum!

SONY DSC

SONY DSC

Bundan sonraki adım parçayı küreğe yerleştirmek.

SONY DSC

Kilit parçasını küreğe takarken bir miktar yapıştırıcı dışarıya doğru taşıyor. Fazla olan kısmı yine plastik çubuk yardımı ile temizledim. Temizlik kısmını fazla abartmıyorum çünkü yapıştırıcı kurduktan sonra da temizleniyor.  Ne kadar temizlediğimi aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.

SONY DSC

Son temizliği yapmak için oda sıcaklığında iki gün yapıştırıcının kürlenmesini bekledim. Aslında bu süre tam kürlenme süresinden çok daha az ama sika’nın en kolay temizlendiği zaman da kürlenme’nin sona ermediği bu süre içerisinde.  Aşağıdaki fotoğrafta, son temizliği yapmadığım takdirde her iki kürek parçasının neden sıkışarak zorlukla çalıştığını görebilirsiniz.

SONY DSC

Taşan tüm yapıştırıcıyı temizledim. Nasıl yakışıklı olmuş mu?

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Küreği dikkat ettiğim süre, sorunsuzca kullanacağım. Küreği değiştirmek tabi ki mümkün ama ufak bir sorun yüzünden birkaç yüz dolarlık yatırım yapmak pek parlak bir fikir gibi gelmiyor bana. Eminim hemen herkesin farklı küreği var. Üzerinde bir miktar düşünerek kırlın, bozulan veya yıpranan malzemeleri tamir etmek de mümkün.

İyi seyirler.

Erol Akkan

Erol Akkan

Mayıs 1969’da İstanbul’da doğdum. Kızıltoprak’da oturduğumuz çocukluk yılları Moda, Kalamış ve Fenerbahçe arasında geçti. Balık tutmayı, kürek çekmeyi, yelken yapmayı ve alabora olmayı hep Kalamış koyunda öğrendim. Yaş ilerleyip para kazanmaya başlıyınca, dünyamın sınırlarını genişleten yelkenli ufak bir tekne satın aldım. Hatta, “Halk Sınıfı” olarak anılan, 5-7 metre yelkenli tekneleri bir araya getirmeye çalıştığım, ilk yazılarımı da Yelken Dünyası için yazdım. Yolcu gemilerinde iş bulunca, üzülerek de olsa yelkenli tekneye veda etmek zorunda kaldım. İşim gereği tropikal sularda gezmeye başlayınca, dalış sporuna ağırlık vermek de kaçınılmaz oldu. Yurda dönünce bir süre su sporlarından uzak kaldım. Gemilerde yaşadığım dönemde, denizde sıkça gördüğüm “Sea Kayak” oldukça uzun bir süre “Ölmeden önce yapılacaklar” listesinde bekledi. Bekleyiş, 2011 yılında, Bodeka ile tanışıncaya kadar da devam etti. Temel eğitimi, sevgili Volkan Kaya ve Fikret Rakıcı’dan, ilk güvenlik eğitimlerini de Marcin Chodorowski’den aldım. Kısa bir süre, Florida’ya yerleşince, Sweetwater Kayaks’dan Russel Ferrow, Jeff Fabiszeski gibi tecrübeli sea kayak’çılar ile kürek çekme fırsatım oldu. BCU Two Star Paddler Award ve BCU Level 1 Coach sertifiklarını yine aynı dönemde, Steven Maynars ve Phil Hedley’den Şubat 2013’de aldım. BCU Three Star Paddler Award sertifikası’nı, Bodeka’nın, Odysea’den eğitmen, George Gazetas ile Beykoz koyunda düzenlediği eğitimde, Kasım 2014’de aldım.

Leave a Response