Kışın Ne Giymeli

Çok merak edilen konulardan bir tanesi de bu: ne giymeli. Özellikle yaz mevsiminden bahsediyorsak, Türkiye’de herhangi bir yerde yapılacak aktivitede çok özel bir donanım gerekmiyor diyebiliriz. İstisnai durumlar haricinde şort, uzun kollu tişört, şapka, güneş gözlüğü ve su ayakkabısı gibi basit ekipmanlar yeterli. Yazın da olsa, serin ya da kapalı havalarda kullanmak üzere bir drytop düşünülebilir, ama fazlasına pek gerek olmuyor.

Yazın durum böyleyken havaların ya da suyun soğuk olduğu dönemde ne giymek gerek?

Çok Soğuk Şartlar
Kuzey ülkelerde kışın yapılan aktivitelerde Inuitler’in bir eseri olan “tuilik” ilginç bir alternatif. Bu konuyla ilgili Bryan Hansel’in makalesini tavsiye ederim. İngilizce olan makalenin özeti şöyle: Tuilik, ilk zamanlar fok derisinden, şimdilerde ise neoprenden yapılan, başlıklı bir ceketi andıran ve bel seviyesinde kayağın kokpitine takılan bir giysi. Yani başlıklı bir drytop’ın serpinti eteğiyle birleştirilmiş olduğunu düşünün. Normalde bu elbisenin içine çok fazla birşey giyilmiyorken Bryan Hansel bu elbisenin içine kuru elbise giymeyi tercih etmiş. Yeleğini de tuilik’in üstüne giymiş. Ülkemizde bu elbisenin giyilmesini gerektirecek kadar soğuk şartların oluşacağını, en azından deniz seviyesinde, pek sanmıyorum. Ama yine de bilinmesi gerektiğini düşünüyorum.

Not: Bu makale, giyim konusunda yazılmış diğer makalelerin ve onların bağlantılarının toplanacağı bir derleme olarak düşünüldü. Giyim konusunda yazılmış makalelere rastladıkça bu makaleye ekleneren tarafımca güncellenecektir. Takip ediniz 🙂

Volkan Kaya

Volkan Kaya

Son yıllarını, deniz kayağı sporuyla uğraşarak, denizde kürek çekerek geçiriyor. Yönetim kadrosunda görev aldığı kulüple (Bodeka) birlikte İstanbul çevresinde günübirlik ya da kamplı deniz etkinliklerini sürdürüyor ve uzak bölgelere yaptığı uzun soluklu deniz kayağı gezileri sayesinde yeni yerleri denizden keşfetmenin hazzını yaşamakta. Kısa süre önce İstanbul’un keşmekeşinden kendini kurtarmayı başarıp memleketi Sinop’a yerleşerek deniz kayağı hayatına burada devam ediyor.

Leave a Response