Keşif Rotası: Akdamar Adası – Baharın Çiçekleri

Akdamar Adası-Van Gölü/Gevaş/VAN 19 Nisan 2015

K 38.20.23

D 43.02.05

Aylardan Nisan,ve hoş geldin bahar..
Aylardan Nisan,ve hoş geldin bahar..

İlkbaharın gelmesiyle birlikte havalar ısınmaya ve doğanın bütün güzellikleri kış uykularından uyanarak canlanmaya başlıyordu. Bu güzelliklerden biri de Van Gölünde Akdamar Adası’nda ki badem ağaçlarıydı. Baharın da gelişiyle adada bulunan badem ağaçları pembe-beyaz çiçekler açarak masalsı bir hale bürünüyorlardı.

Her sene nisan ayının başlarında yaklaşık 2-3 hafta süren bu görsel şöleni bundan önceki yıllarda adaya birçok kez gitmeme rağmen yakalayıp görme şansım pek olmamıştı, fakat bu yıl kararlıydım bu masalsı şöleni hiç kaçırmaya niyetim yoktu. Nisan ayına planlar yapıldı ve deniz kayaklarıyla hazırlıklara başlandı. Artık turlarımı da yalnız başıma yapmayacaktım ,çok yakın arkadaşım olan Osman Kemal’i de bu spora dahil etmiştim ve yeni aldığı kayağıyla bu faliyette bana eşlik edecekti.

 Van_Akdamar_Kanoakademi (1)

Güzel bir havada Van’nın Gevaş İlçesine ulaşıyoruz ve uygun bir noktadan son hazırlıklarımızı yaparak kayaklarımızı göle indiriyoruz. Osman’nın bu spora yeni başlamasında dolayı bir süre kıyıya yakın bölgede temel teknikleri ve olası bir devrilme veya acil durumunda yapılması gerekenleri çalışıyoruz. Kendi kayağıyla biraz denge problemi yaşayan Osman bir kaç devrilme ile Van Gölü’nün serin-sodalı sularının tadına bakıyordu.  Yaklaşık 2 saatlik çalışmanın ardından kıyıdan yaklaşık 5 km açıkta bulunan adaya kayaklarımızla gitmeye karar veriyoruz ve kendi kullandığım daha dengeli ve güvenli olan VentureKayaks Easky 13 model kayağı Osmana vererek Van Gölünün sodalı-serin sularında kürek çekmeye başlıyoruz.

 Van_Akdamar_Kanoakademi (4)

Van_Akdamar_Kanoakademi (3)

Özellikle baharda Van Gölü ve çevresi mutlaka görülmesi gereken yerlenden. Şansımıza oldukça güzel bir havada turumuza başlıyoruz ve tüm heybetiyle hala üzeri karlarla kaplı Artos Dağı’nın gölün durgun suları üzerindeki muhteşem yansımaları arasında yaklaşık bir saat kürek çekerek Akdamar Adasına ulaşıyoruz.

 Van_Akdamar_Kanoakademi (10)

Adada bizleri rengarek çiçekleriyle badem ağaçları karşılıyor ve kendimizi yıllardır süregelen bir masalın içinde buluyoruz. Kısa bir ada gezmesinin ardından tekrar kayaklarımıza binerek adanın etrafında bir tur attıktan sonra karanlığa kalmamak için dönüş  yoluna koyuluyoruz.

 Van_Akdamar_Kanoakademi (9)

Van_Akdamar_Kanoakademi (8)

Van Gölü yerel halkın deyimiyle Van Denizi özellikle Türkiye’nin doğu ucunda barındırdığı doğal ve tarihi güzellikleriyle adeta  keşfedilmeye bekleyen bir cennet bizler için.

 Van_Akdamar_Kanoakademi (6)

Van_Akdamar_Kanoakademi (5)

Hüseyin Adanur

Hüseyin Adanur

Doğa sporlarının sadece bir spor değil, aynı zamanda yaşam tarzı olduğu anlayışı ile 2004 yılından beri Dağcılık, Kayak, Tur Kayağı, Dağ Bisikleti ve Deniz Kayağı yapmakta. Amatör olarak büyük keyif aldığı fotoğraf ve video çekimleri ile de bu aktivitelerini belgelemektedir. 2012 yılından bu yana da Türkiye’nin doğu ucunda Ağrı’nın Hamur ilçesinde görev yapmakta ve 2 yıldır da civarda bulunan göl ve nehirlerde deniz kayağıyla kürek çekmektedir

Leave a Response