Kayak Çizim Programları

Yurt dışından hazır plan satın alabileceğiniz gibi kendi kanonuzu kendiniz dizayn edebilirsiniz.  Çıta kaplama yöntemi yada dik yapıştır yöntemi ile kayak yapmak isteyenler aşağıdaki iki linki inceleyebilir.

http://www.washingtonwoodcraft.com/home.html    ( Dik ve yapıştır )

MATUNUCK_SURFKAYAK_102012 (2)
Dik ve yapıştır yöntemi hızlı ve zevklidir.

http://www.blueheronkayaks.com/kayak/software/software.htm  ( Çıta kaplama )

strip
Çıta kaplama yöntemi ile uzun uğraşlar sonucu çok güzel bir kayağa sahip olabilirsiniz.

Öne çıkan bu iki program haricinde aşağıdaki programlar ile de kayak dizaynı yapılabilmekte..

Bu programları kullanmak için bazı deyimlere aşına olmak gerekiyor.  Bunlardan bazılarını açıklamaya çalıştım. Şöyle;

LOA: Lenght Overall –  Kayağın tam boyu

LWL : Lenght on water line – Kayak yüklü iken , ön ve kıç tarafta suya değen iki okta arasındaki mesafe.  LWL genellikle LOA dan kısa olur. Kayağın yapabileceğı  hız bu su çizgisinin boyu ile orantılıdır.  LWL nin foot olarak karekökünü 1.34 ile çarparak kayağın yapabileceği gövde hızını ( Hull Speed ) hesaplayabiliriz.  Mesela 16 foot luk bir kayağın gövde hızını;  4x 4= 16  ise  4 x 1.32 =  5.32 knot olarak hesaplayabiliriz.

Not: 16 foot 487 cm ediyor.   5.32 knotu deniz miline çevirirsek 6.11 yapar ki bu da ve 9.83 km eşittir.

Kayak’ın gövde hızının hesaplamasında sadece kayağın boyunun hesaba katılması , kayağın eninin yada suya değen kısmının hesaba katılmamasının nedeni şöyle;  Bu kayağın gövde hızını değiştirmiyor. Sadece bu hıza ulaşmak için gerekli olan güç miktarını değiştiriyor.

Beam: Basitçe kayağın eni. En geniş olduğu iki nokta arasındaki mesafe.

Beam on water line: Kayak yüklü iken, kayağın  su çizgisinde en geniş olduğu iki nokta arasındaki mesafe.  

Displacement: Basitçe kayağın toplam ağırlığı.  Diğer bir şekilde kayağın taşırdığı su miktarı.

Wetted-Surface area: Kayağın su çizgisinin altında kalan yüzey. Kayağın suya değen yüzeyi. Bu yüzey ne kadar yüksek ise denge yükselir ve hız düşer.  Aynı zamanda, yüksek değerler kayağın gövde hızına ulaşması için daha fazla güç gerektireceği anlamına gelir.

Rocker:  Kayağın omurgasının yada karinasının ön ve arka kısımlarındaki yukarı doğru olan eğimi. Kayağımızı düz bir zemine koyduğumuzda ön ve arka kısımların zeminden olan yüksekliğinin eğimi. Rocker i fazla olan kayaklara ‘white water ‘ kayakları örnek olabilir. Whitewater  kayaklar da rocker eğimi çok fazladır.  Bu sayede bu tip kayaklar ile kısa mesafede hatta bir nokta üzerinde dönüş yapılabilir. Fakat bu tip kayaklar ile düz bir sürüş yapmak çok zordur. Rocker eğimi az olan kayakların manevra kabiliyeti azalmasına rağmen hızlı ve düz bir sürüş keyfi vermektedir. Rocker eğimi fazla olan kayakların LWL si kısadır.

CLR: Center of Lateral Resistance:  Kayağınız suda iken yan tarafından ileri ittiğinizde, kayağın dönüş yapmadan yan yan  itebileceğiniz noktadır. Bu kayağın su altında kalan kısmının merkez noktasıdır.

Bu programlarda çizdiğiniz kayağın yapabileceği hızı, bu hıza ulaşması için ne kadar güç gerektiği yada ne kadar dengeli olduğu gibi bilgileri grafik olarak takip edebiliyorsunuz.  Denge ikiye ayrıldığından bu konuyu biraz açmak istiyorum. Birinci denge ve ikinci denge olarak iki değer var. Bunu açıklamak için güzel bir örnek var. Normal dört ayaklı sandalye ve sallanan sandalye.  Normal sandalye çok dengelidir, uzerinde oturmak yada ayağa kalkmak çok kolaydır. Bu sandalyenin ilk dengesidir ve çok güçlüdür. Ama birisi gelir ve dengenizi bozacak şekilde sizi iterse toparlamanız çok zor olacaktır. Bu sandalyenin ikinci dengesidir.  Sallanan sandalyede ise zaten oturduğunuz anda dengenizi kaybedersiniz ve sirkte çalışmıyorsanız üzerinde ayağa da kalkamazsınız. Bu ilk dengesidir.  Buna rağmen biri gelip sizi iterse bu sizi yere düşürmeye yetmeyecektir. Bu ise sallanan sandalyenin ikinci dengesidir. 

table_boat
ilk dengesi fazla olan bir araca örnektir.

 

 

 

 

 

 

Mehmet Yapici

Mehmet Yapici

Kano Akademi’de ahşap deniz kayakları ile ilgili deneyimlerini paylaşmaktadır.

Leave a Response