Kayak Becerilerinizi Geliştirmenin 22 Yolu

 

Kürek çekiyoruz çünkü eğlencelidir ve bizi rahatlatır, bazen de risk ve mücadele içerir. Eğer eğlenceli değilse bilin ki becerilerimiz mücalede etmeye yetmediği içindir. Bu durumda ya bunu kabullenir ya da becerilerimizi geliştirmek için çaba sarfederek, bir sonraki seferde yusuflamak yerine güle oynaya kürek çekebilirsiniz. Kayak beceri ve tekniklerinizi geliştirmek için aşağıdaki 22 yoldan birinden başlayabilirsiniz.

1. Antrenman Programı Oluşturun. Herhangi bir fiziksel aktivitede, antrenman yaptığınız sürece becerilerinizi geliştirirsiniz. Kayak eğlencelidir, çünkü klişe bir deyişin de söylediği gibi “Kayakta geçireceğiniz en kötü gün bile yeryüzündeki herhangi şeyden güzeldir”. Antrenman programı oluştururken, haftanın birkaç gününü belirleyin ve gidip pas tutmuş becerileriniz üstünde çalışın. Eğer yardıma ihtiyacınız varsa hemen bir kaç fikir vereyim. Önerim, setler halinde uygulayacağınız ileri ve geri geniş kürek (sweep stroke) hareketiyle 360* dönüş, alçak ve yüksek destek, eskimo roll, geri kürek, yana kürek hareketleri ve sprint.

2. Serbest Stil Kano Öğrenin. Evet farkındayım, kayak başlığı altında, yasaklı olan “kano” kelimesini kullandım. Serbest stil kano (kano balesi olarak da bilinir), oldukça yatık şekilde kullanılan kano ile yüksek seviyede bir denge becerisi gerektirir, her ne kadar çok zor gözükmese de. Bir örnek görmek isterseniz Karen Knight’ın bu videosunu izleyebilirsiniz. Serbest stil kano, tamamen enerjinin korunmasıyla ilgilidir. En az kuvvetle kanoyu kolayca döndürmektir, tek kürekle çekmektir. Karen Knight’ın söylediği gibi “az enerjiyle daha fazlasını yapmak”tır. Serbest stil kanodaki teknikleri öğrenirseniz, kayakta dönüşleri, destek hareketlerini, yana gidişleri çok daha kolay yapabilirsiniz.

3. Eğitim alın. Tüm dünyada, çoğu kayakçı herhangi bir eğitim almamıştır, çünkü herşey kolay görünür. Asıl problem, kişinin kendini farketmeden Dunning Kruger sendromu içine sokmasıdır. D-K sendromu başlığı altında söylenecek 4 nokta durumu açıkça izah eder.

 • Az bilen kişiler, kendi beceri seviyelerini abartma eğilimindedir.
 • Az bilen kişiler, gerçek becerilerin farkına varamaz.
 • Az bilen kişiler, kendi yetersizliklerinin farkına varamaz.
 • Eğer beceri seviyelerini geliştirmek için eğitim alırlarsa, daha önceki beceri ve bilgi eksikliklerinin farkına varıp bunu kabul ederler.

4. Uzun bir tur planlayın ve başarıyla bitirin. Uzunca bir etkinliği başarıyla  sona erdirip bitişe ulaşmanın verdiği haz gibisi yoktur. İşte o an dolunayda ulumak, güneşli günde çığlık atmak, partnerinize bir beşlik çakmak ve havalı havalı yandan sırıtarak ne kadar karizmatik olduğunuzu düşünme halleri arasında biryerlerdesinizdir. Şayet, uzun ve başarılı bir etkinlik kayak coşkunuzu artırmadıysa, bu işleri bırakıp yo-yo ile uğraşmaya başlayabilirsiniz. Bu iş, planlama ve bir görevi yürütme becerinizi geliştirir. Etkinlik planlama, öyle gözükmese de bir kayak becerisidir, çünkü sonuçta sürekli sudasınız ve bir kayak turu yapıyorsunuz.

5. Oturakta çokça zaman geçirin. Kayakçılar arasındaki fark, kayağın oturağında geçirdikleri toplam zamanla değerlendirilebilir. Birçok kurs ve eğitim almış, hepsinin üstesinden gelmiş olabilirsiniz, fakat her koşuldaki suya inip kürek çekmeden bunlar hiçbirşey işe yaramaz. Kayağa oturup pratik yapmalı ve tekniğinizi iyileştirmelisiniz, bunu yapmanın tek yolu da kürek çekmek, kürek çekmek ve yine kürek çekmektir.

6. Sıkı bir turda çuvallayın. Çuvallamak berbattır. Uzun bir zamana mal olur. Depresif yapar. Demoralize eder, fakat çok şey öğretir. Hata yaptığınızda, bunu bir ya da birkaç spesifik sebeple irdelemeli ve neden hata yaptığınızı anlamaya çalışmalısınız. Bir sonraki sefer bir tura çıktığınızda, yaptığınız hatalardan aldığınız dersler size daha başarılı bir tur sağlayacaktır.

7. Sörf yapın. Sizi bilmem ama ben sudan korkarım. Derinliğin verdiği hisse derinden duyduğum bir saygıyla birlikte beni ürpertir. Sörf, korkutucu görünür, çünkü size doğru gelen kocaman köpüklü dalgalar vardır. Sörf dalgaları tarafından dövülüp yaşam mücadelesini kazandığınızda buna alışırsınız ve sonraki seferlerde çok da korkunç görünmez. Böylece, bir süre sonra köpüklü su kütlesi tarafından itilerek dalgalarla yarışmak eğlenceli bir hal alır.

8. Eskimo dönüşünü öğrenin. Kayağınızla devrildikten sonra yüzmek, eğer seviyorsanız güzeldir, fakat tekrar kayağa binmek için çok fazla enerjiye mal olur. Eğer Eskimo dönüşünü (Eskimo roll) öğrenirseniz devrilen kayağınızı saniyeler içinde düzeltip yolunuza devam edebilirsiniz. Bu, çooook çoooooook çok daha kolaydır.

9. Destek hareketleri. Destek hareketleri (alçak destek, yüksek destek) sizi su üstünde tutar. Su üstünde kalarak nefes almaya devam edebilirsiniz. Yani destek hareketleri size nefes aldırır. Bence bu mantık çok mantıklı.

10. Sizden daha iyi olan biriyle kürek çekin. Becerileri sizden daha iyi olan biriyle takıldığınızda becerilerinizi zorlayabilirsiniz, böylece başınız derde girdiğinde ya da soracak sorunuz olduğunda yanınızda biri olduğunu bilirsiniz. Ayrıca, iyi olan birilerini izlemek, neye ihtiyacınız olduğunu anlamanıza da yardımcı olur.

11. İyi olduğunuz konuda birine eğitim verin. Eski bir deyiş şöyle der: “Yapabildiklerini yap, yapamadıklarını öğret”. Bu söz kayak için de geçerli, öyle değil mi. Eğer bir şeyi, bir hareketi öğretmen gerekiyorsa, onu göstermelisin. Birşeyi doğru şekilde öğretmeyi öğrendiğinde, onunla ilgili becerini de geliştirmiş olursun, çünkü onunla ilgili herşeyi bilmen gerekir.

12. Bir sempozyum ya da toplantıya katılın. Bir sempozyum, farklı beceri seviyelerinden, farklı düşünce tarzına sahip bir grup kayakçı, kayakçılığın ne olduğu hakkında farklı fikirler, farklı öğretme fikirlerinden oluşan ortamlardır. Şimdi buradan aldıklarınızı bir torbaya koyun, çalkalayıp plaja dökün ve çalışmaya başlayın. Sempozyum tarzı buluşmalar, yeni teknikler öğrenmek ya da eskilerini yenisiyle değiştirmek için güzel ortamlardır.

13. Düşleyin. Kayağınıza atlayın, gözlerden uzak ve ağaçlı bir plaj bulup bir hamak kurun ve düşlemeye başlayın. Hayatın, düşlerle başlayan döngülerden ibaret olduğunu düşünün. Gerçekleşmesini istediğiniz birşey düşlersiniz, düşleriniz gerçek olur ve sonra giderek solar. Ardından yeni bir tanesini düşlemeye başlarsınız, bu böyle sürüp gider. Kayak becerilerinizi sürekli geliştirmek istiyorsanız, herdaim birşeyleri düşlemeniz gereklidir.

14. Dalgalı denizde kayalık alanda kürek çekin. Bu, yalnızca yeni aldığınız parıldayan kayağınızın altında derin yarıklar açmanın en iyi yolu değil, aynı zamanda neredeyse tüm kayak becerilerinizi kullanmanızı gerektirir. Fakat bunu denerken kafanızda sağlam bir kask olması gerektiğini unutmayın.

15. Kayalık alandan kıyıya çıkmayı öğrenin. Eğer Eskimo dönüşünü biliyorsanız yüzmekten de kurtuldunuz demektir. Evet doğru, fakat kayalık bir alana çıkmak isterseniz, suya girip yüzmeli ve ardından kayalık alana tırmanıp kayağınızı yukarı çekmelisiniz. Tehlikeli olmasına rağmen, sert sularda kıyıya çıkmak için gerekli becerileri geliştiren, bir nevi kırılma noktasıdır.

16. Kayağa sudan binmeyi (reentry) ve Eskimo dönüşünü (roll) pratik edin. Yüzdükten sonra sudan tekrar kayağa binmek biraz zaman alır. Reentry ve roll çalışmak, yalnızca bu konuda hızlanmayı değil, aynı zamanda kayağın bir parçası olma hissini de artırır. Eskimo dönüşü (roll) yaparken her uzvunuzun doğru yerde olduğundan emin olabilmek için dokunsal duyularınıza ihtiyacınız var. Kayakçılar, bacaklarını doğru kullanmayı sıklıkla unuturlar, fakat bacaklarınız kayağın sevk ve idaresinde büyük öneme sahiptir. Bu hissetme meselesini geliştirin ve bacaklarınızı kullanın.

17. Kayağın kıçından başına sürünün. Kayağa atlayıp biraz derine gidin. Kayağın kıç tarafında, güverte üstüne oturun ve kayağın baş tarafına doğru sürünün. Suya düşmeden kayağın başında yönünüzü değiştirip bu sefer kıça doğru sürünün, bu şekilde turlar atın. Bu egzersiz size daha iyi denge olarak geri dönecektir. Fakat muhtemelen kimsenin sizi görmeyeceği bir yerde olmayı tercih edersiniz, çünkü biraz salakça görünür.

18. Ayağa kalkın. Ciddiyim! Kayağınızın üstünde ayakta durun. Sadece yapın.

19. Başka birini bir mil kadar çekin. Birini bir mil kadar çekmek çok eğlenceli gibi gözükmeyebilir. Çekilen kişi olmadığınız için arkanıza yaslanıp keyfini süremezsiniz, ama ileri kürek gücünüzün ne kadar zayıf olduğunu görmeniz için iyi bir yöntemdir. Ayrıca, yaralanmış, yorgun ya da rahatsızlanmış birini gerçekten çekmeniz gereken durumlara sizi hazırlar. Birini çektiğiniz günün ertesi günü eğer karın kaslarınızdan ziyade kol kaslarınız ağrıyorsa yanlış kürek çekiyorsunuz demektir, kürek çekerken gövdenizi de döndürme hareketine (torso dönüşü) çalışmanız gerek. Torso dönüşünün ne olduğunu daha detaylı öğrenmek istiyorsanız Oscar Chalupsky ve Greg Barton’un makalesini okuyabilirsiniz.

20. Farklı bir kayak kullanın. Kayağınız, eskimiş bir kot pantolon gibi hissettirir. Öyleyse neden dizleri yırtılıncaya kadar yeni birşeyler alasınız ki. Farklı bir kayak, becerilerinizi test etmenin farklı bir yoludur da ondan. Başka bir kayağa bindiğinizde, kendi kayağınızda sahip olduğunuz beceri seviyesine ulaşmak için sanki birşeyleri yeniden öğreniyormuş gibi hissedersiniz. Böylece üstünüze oturan yeni bir kot pantolonunuz olmuş olur ya da eski pantolonunuzun eskisinden daha iyi üstünüze oturduğunu görürsünüz.

21. Kayakla ilgili bir slayt gösterisi yapın. Kayakla ilgili bir slayt gösterisi organize ettiğinizde, üstünde konuşmak istediğiniz en iyi ve en kötü durumları yansıtan fotoğrafları seçmeye sizi zorlar. Bu da sizin beceri seviyenizi görmeniz ve kendinizi tanımanız açısından iyi bir araçtır.

22. Sisli havada navigasyonla yolunuzu bulun. Çizgifilmlerde gördüğünüz, sisin içinden bir delik açarak diğer tarafa geçen karakterleri normal yaşamda görmemiz mümkün değil, malum. Hangi doğrultuda ne kadar mesafe gittiğinizi anlamak için pusula ve saat kullanarak kürek çekmeniz gerekir. Karayı ya da herhangi bir referans noktasını göremediğiniz sisli ortamda belirlediğiniz bir yönde gitmeye (kurs tutmak) çalıştığınızda, ileri kürek çekme becerinizin daha çalışmaya ihtiyacı olup olmadığını hemen anlarsınız.

——————–

Bu makale www.paddlinglight.com adresindeki Bryan Hansel’in makalesinden alınmıştır.
Volkan Kaya

Volkan Kaya

Son yıllarını, deniz kayağı sporuyla uğraşarak, denizde kürek çekerek geçiriyor. Yönetim kadrosunda görev aldığı kulüple (Bodeka) birlikte İstanbul çevresinde günübirlik ya da kamplı deniz etkinliklerini sürdürüyor ve uzak bölgelere yaptığı uzun soluklu deniz kayağı gezileri sayesinde yeni yerleri denizden keşfetmenin hazzını yaşamakta. Kısa süre önce İstanbul’un keşmekeşinden kendini kurtarmayı başarıp memleketi Sinop’a yerleşerek deniz kayağı hayatına burada devam ediyor.

2 Comments

 1. Hi Volkan
  How are you
  Congratulations for the new web site. You seems to be edicted already.
  It looks good. Good enough to publish it in English option too.
  I tried to find in your site activities of Bodega, Is it a begining of a new kayak club.
  Next week I shall start a new activity – surfski. It becomes more and more popular here. Mainly for racing. Hope to meet you once the politicians will be more rational.
  Regards to all my friends
  Avner from israel

  1. Hi Avner
   It’s good to hear from you.
   I managed my website as a sea kayaking blog.
   You know, there isn’t any Turkish source about kayaking.
   I’m trying to handle about it.
   If I can, I’m arranging a sea kayaking book also.
   There is no other kayaking club, we’re keep going with Bodeka.
   Hope to see you again.
   Best wishes from Turkey

Leave a Response