Jetboil PCS Ocak Seti

Bu ocak seti için aslında ocak seti demek ne kadar doğru bilmiyorum. Aslına bakılacak olursa yemek pişirmek için çok ideal gibi gözükmese de denedim, oluyor.

Bu ocak seti – kapakları ve aksesuarlarını saymazsak – iki temel parçadan oluşuyor. Biri ocak kısmı, diğeriyse 1 lt’lik ısıtma kabı. Ocak kısmı vidalı tip kartuşlarla kullanılabiliyor. Jetboil, Primus, MSR marka yakıt kartuşlarıyla aynı, bu markalara uyumlu tüpleri kullanabilirsiniz. Vidalı kartuşlar, aynı zamanda siboplu olduğu için defalarca sökülüp takılabiliyor. Ocağın üstünde kendi çakmağı var, bu çok işe yarıyor. Genelde, bir ocak ya da ocak seti aldığınızda, üstüne tencere, tava, çaydanlık koyabilmeniz için uygun ayakları bulunur. Bu ocakta böyle ayaklar olmaması bazen beni üzdü doğrusu. Ama buna çözüm olarak, yaklaşık 25 TL’ye alabileceğiniz, ocağı yere sabitleme ayağı ve ocağın üstüne başka tencereleri de koyabilmek için ek aparatları birlikte alabiliyorsunuz. Hatta tavsiye ederim.

Ocak setinin ikinci parçası olan ısıtma kabının hacmi 1 lt. Isıtma kabının altında ocak kısmına söküp takabilmeyi sağlayan çentikler var. Isıtma kabının altında bulunan eşanjör, ocak alevinin çok daha verimli olarak kullanılmasını sağlıyor.  Üstündeki neopren kılıf sayesinde içinde su kaynatırken bile ısıtma kabından tutulabiliyor. Bu özellik sayesinde bisiklete binerken bile bir elinizdeki ocakta su ısıtılabilir. Evet, biraz uçuk oldu ama bu sadece bir örnek 🙂

Isıtma kabının altındaki küçük kapak hem eşanjörleri korumaya yarıyor, hem de küçük bir yemek kabı ya da bardak olarak kullanılıyor. Isıtma kabının üst kapağıysa hem ısıttığınız sıvıları bardağa koymayı kolaylaştırıyor, hem de birşey ısıtırken içine toz-toprak kaçmasını engelliyor. Üstündeki kapakta, genelde termoslarda bulunan, sıvı içmek için düşünülmüş oyuk bulunsa da pek tavsiye etmem, en azından soğuduğundan emin olmadan. Ayrıca, bu ocak setinin bir de kahve presi olarak kullanılan aparatı var. Bu aparatı ayrıca satın almak gerekiyor, ben hiç kullanmadım.

Ocak kısmıyla ısıtma kabının sökülüp takılabiliyor olması ilk bakıldığında çok önemli bir özellik gibi gelmeyebilir. Fakat, ısıtma kabının içine, ocak, yakıt kartuşu, yere sabitleme ayağı, tencere koymak için aparatın tamamının sığdırılıp o şekilde taşınabildiğini söylesem…

Jetboil ocağı yaklaşık dört yıldır kullanıyorum. Bu süre içinde yıpranma, eskime, arızalanma anlamında bir sorun yaşamadım. Yalnızca, ocağın çakmağı üstündeki seramik benzeri yalıtım parçası, sanırım sıcaklık farkından ötürü kırıldı, onu yenisiyle değiştirdim.

Özellikle az yer kaplayan bir ocak seti arıyorsanız, Jetboil PCS biçilmiş kaftan. Acil durumlarda kullanmak üzere su ısıtmak için bir sistem arıyorsanız ya da “çantamda az yerim var ama çay – kahve zevkinden vazgeçemem” diyorsanız, bu ocak tam size göre.

 

Volkan Kaya

Volkan Kaya

Son yıllarını, deniz kayağı sporuyla uğraşarak, denizde kürek çekerek geçiriyor. Yönetim kadrosunda görev aldığı kulüple (Bodeka) birlikte İstanbul çevresinde günübirlik ya da kamplı deniz etkinliklerini sürdürüyor ve uzak bölgelere yaptığı uzun soluklu deniz kayağı gezileri sayesinde yeni yerleri denizden keşfetmenin hazzını yaşamakta. Kısa süre önce İstanbul’un keşmekeşinden kendini kurtarmayı başarıp memleketi Sinop’a yerleşerek deniz kayağı hayatına burada devam ediyor.

Leave a Response