Isınma ve Soğuma Hareketleri

Her sportif aktiviteden önce vücudu hazırlamak için yapılan çalışmaya ısınma hareketleri deniliyor. Bu yapılan spora hazırlık, yazın sıcak havada 10-15 dakika sürüyor ama kışın  20-30 dakikaya kadar sürebilir.  Isınmada amaç, bedenin ve özellikle kasların iç ısısını yükseltmek.  Bu sayede kasların kasılma ve gevşemeleri daha süratli, vücudumuzdaki  maddelerin dolaşımı daha hızlı oluyor.

warm up 2

 

 

Isınmanın, kas ve eklemlerdeki sakatlanmalar üzerinde de etkili olduğuna inanılıyor.  Isınma hareketlerinin bir yan faydası da, spora başlamadan kendinize vakit ayırıp, vücudunuzu dinlemenize yardımcı olmasıdır.  Kasılmış bir kasın yada burkulmuş bir eklemin farkına varmanızı sağlar ve bu sayede aktiviteden vazgeçme yada o bölgeyi özel hazırlayarak ( belki bir bandaj ile sabitleme yada masaj ile gevşetme ) sakatlıktan kaçınmamızı sağlar.

Spora başlamadan ısınma hareketleri ile yorulmak istenmeyebilir.  Bu sadece, yapılan spora daha geç uyum sağlamayı ve çabuk yorulmayı sağlar.  Az yapılan ısınma hareketleri etkisiz olacaktır ve fazla yapılan ısınma hareketleri ise yorucu olacaktır.  Bu arada, spora pasif yoga ile başlamak iyi bir fikir değil.  Isınma hareketleri ile,  kalp atım hızını yavaşça yükseltmek,  kalbi ve diğer iç organları daha düzenli çalışmalarını sağlamak için ısıtmak gerekiyor. Yoga , özellikle gözleri kapatarak yapılanlar türler tam tersine her şeyi yavaşlatacaktır.

Isınma iki türlü yapılabilir.  Pasif ve aktif olarak.  Pasif ısınma sıcak bir duş olabilir, aktif ısınmanın yerini tutmayacaktır ama teorik olarak yeterlidir.

Aktif ısınma da bir iki değişik şekilde yapılabilir. Dinamik ve statik olarak.  En basiti hafif bir tempoda 5-6 dakika koşup peşi sıra esneme hareketleri yapmaktır. Bu esneme hareketlerini aracımız olan kürek ile yapmak beceriyi geliştirecektir.

kayaking-stretches

Deniz kayağı gibi çok da zorlayıcı olmayan bu sporda ısınma hareketleri atlanabilir.  Yinede, rüzgarın yön değiştirmesi ile çok zorlayıcı bir spora dönüşebilme durumu da var. Bu yüzden ısınma hareketlerini atlamadan, denize açılmak doğru karar olacaktır. Isınmadan çıkılan gezilerde, vücudun kürek çekmeye uyum sağlaması en az 10-15 dakika sürecektir.

Isınma hareketleri, şehir hayatı ve zamansızlık yüzünden atlanabiliyor. İkinci konu olan ‘soğuma hareketleri’ nin atlanmayacağını sanıyorum. Aynı ısınma hareketleri gibi soğuma hareketleri de bulunmakta ve buna aktif dinlenme deniliyor.

Bu kanda biriken laktik asid ve arkadaşlarının daha hızlı atılmasını ve toparlanmanın çabuk olmasına yardımcı oluyor. En faydalı olduğu nokta, ertesi gün ağrımayan kollar ve bacaklar. Kısaca 5-10 dakika ısınma hareketlerinin tersini yapın. Yatarak dinlenmeden daha etkili olduğunu göreceksiniz.

Ben ısınma hareketlerini dinamik, soğuma hareketlerini statik yapıyorum.  Aşağıda bir örnek var.

Tüm hareketleri yapamayabilirsiniz, beğendiklerinizi seçin.  Unutulmaması gereken, ısınma hareketlerinin yukarıdan aşağı, soğuma hareketlerinin ise aşağıdan yukarı yapıldığı. Isınma hareketlerine omuzlardan başlamak,  soğuma hareketlerine ayaklardan başlamak gerekiyor.

Mehmet Yapici

Mehmet Yapici

Kano Akademi’de ahşap deniz kayakları ile ilgili deneyimlerini paylaşmaktadır.

Leave a Response