Hava Durumu Websiteleri

Bilindiği gibi artık hava durumunu takip etmek için onlarca web sitesi var, televizyon ve radyo bu anlamda görevini tamamladı diyebiliriz. Aşağıda benim en sık kullandığım ve iyi sonuç aldığım hava durumu web sitelerini ve kullanımına dair yorumlarımı belirttim.

WINDGURU
Özellikle etkinlik yapmadan önce mutlaka takip ettiğim bir kaynak. Malum, konumuz deniz olunca sadece hava sıcaklığı ve güneşli mi değil mi olduğu yetmiyor. Bize rüzgarın şiddetini, yönünü, hissedilen sıcaklığı, deniz suyu sıcaklığını, bulutluluk durumunu söyleyen bir rapor lazım. Windguru bu verilerin tümünü sağlıyor. Bu özellikleriyle surf ve kiteboardcuların da takip ettiği bir kaynak, yerel noktaları da listeden seçebiliyorsunuz. Örnek: Bodrum, Alaçatı, Bozcaada, İstanbul – Fenerbahçe, İstanbul – Burç Beach vs…

University of Athens

Bu hava durumu sitesinde en sevdiğim özellik, açılan sayfada google haritası üstünde gördüğünüz kırmızı imleci alıp istediğiniz yere sürükleyebiliyorsunuz ve sürüklediğiniz noktadaki hava durumu verilerini grafikler halinde gösteriyor. Veriler arasında dalga yüksekliği ve yönü, dalga periodu, maximum dalga yüksekliği, hava sıcaklığı, rüzgar şiddeti ve yönü, yağış miktarı, nemlilik ve hava basıncı yer alıyor.

WUNDERGROUND

Yukarıda bahsettiğimiz hava durumu verilerini çok karışık bulanlar için daha sade bir web sitesi. Bir de kısmen Türkçe olmasını bir avantaj sayabiliriz.

METEOBLUE

Bu web sitesindeki raporlama da sade bir görünüme sahip. Grafikler yerine küçük görselleri tercih edenlerin seveceği tipten. Bu web sayfası da verileri Türkçe olarak sunuyor. Verilerin üstündeki “harita üzerinde göster” düğmesine bastığınızda açılan harita üstündeki herhangi bir noktanın hava durumu raposuna ulaşabilirsiniz. Kesinliği için birşey söyleyemesek de “14 Gün” raporu da güzel bence.

Volkan Kaya

Volkan Kaya

Son yıllarını, deniz kayağı sporuyla uğraşarak, denizde kürek çekerek geçiriyor. Yönetim kadrosunda görev aldığı kulüple (Bodeka) birlikte İstanbul çevresinde günübirlik ya da kamplı deniz etkinliklerini sürdürüyor ve uzak bölgelere yaptığı uzun soluklu deniz kayağı gezileri sayesinde yeni yerleri denizden keşfetmenin hazzını yaşamakta. Kısa süre önce İstanbul’un keşmekeşinden kendini kurtarmayı başarıp memleketi Sinop’a yerleşerek deniz kayağı hayatına burada devam ediyor.

Leave a Response