Harmony Elite Serpinti Eteği

Harmony, bilindiği gibi kayak ve kanoya özel ekipmanlar üreten bir marka. Amerika’daki, outdoor ekipmanlar satan bir web sitesinde gördüğümde, en azından marka olarak ne olduğunu bildiğim bir üründü. Piyasa fiyatı 60-70 $ olan bu eteği, oldukça iyi bir indirim oranıyla 30 $ gibi bir fiyata aldım (Tabi ki üstüne kargo ücreti ekleniyor).

Bilindiği gibi, kayakların kokpit ağız ölçüleri değişiklik gösterebiliyor. Dolayısıyla, aldığım etek, kullanacağım kayakların kokpit ağız ölçülerine uygun olmalıydı. Fakat eteği aldığım dönemde bir kayak sahibi değildim. Bu sebepten ötürü, biraz kafam karışık olsa da fiyatı fazla yukarılarda gezinmeyen, daha düşük fiyatlı eteklere bakıyordum. Üyesi olduğum kulübün kayakları genelde “keyhole” denen kokpit tipine sahip kayaklardı. Ağırlıklı olarak Prijon Seayak modeli ya da benzer muadilleri vardı. Demek ki ben de bu ölçülere uygun bir  etek tercih etmeliydim.

Harmony’nin bu model eteğinde, etek etrafındaki kanallardan geçen elastik ipin, arkada düğüm atılarak büyüklüğü ya da sıkılığı ayarlanabiliyor. Elastik ipin sabit olmaması ve ipin uzunluğu kısaltılarak istenen sıkılığa getirilebiliyor oluşuyla mantıklı görünüyordu. Ayrıca, ön kısımdaki fermuarlı geniş cebin de çok kullanışlı olduğunu düşünüyorum. Eteğin üstündeki fosforlu bantlar da farkedilmeyi daha kolaylaştırıyor olsa da, daha fazla ya da daha büyük olmasını tercih ederdim aslında. Eteğin önünde yer alan perlon halkaya geçirilmiş plastik hortuma benzeyen parça, perlonun daha kolay farkedilmesini ve tutulmasını sağlıyor.

Etek elime geldiğinde, kulüpteki kayaklara göre biraz büyük kaldığını farkettim, zaten öyle olmasını umuyordum. Lastiğini arkadan büzerek gerekli kısalığa getirdim ve tekrar denedim, fena değildi. Bir kaç denemeden sonra, kendiliğinden çıkmayacak ve gerekli sıkılığı sağlayacak ayara getirmeyi başardım. Fakat sonrasında onlarca defa denizde kullandıktan sonra, aslında bunun çok da istediğim bir biçim olmadığını düşünüyorum. Yani normalden daha büyük etek alıp, lastiğini büzdürerek sıkılaştırmaya çalışmak istediğim etkiyi vermedi.

Bilindiği gibi neopren etekler daha pahalı  ve daha sıkıdırlar. Kokpit ağzını daha iyi kavrayarak içeri suyun girmesini önlemede, naylon eteklere göre çok daha başarılılar. Bunu kendi eteğimde de tecrübe etmiş oldum. Harmony’nin bu eteği, özellikle uzun turlar için güzel bir çözüm, fakat eğer dalgalı denizlerde takılacaksanız ya da bir takım hareketleri pratik yapacaksanız neopren etek kullanmanızı tavsiye ederim. Ne de olsa eteğin isminde “touring spray skirt” ibaresi geçiyor, yani tasarlanış amacı zaten maksimum sızdırmazlık değil.

harmony-elite-ii-touring-spray-skirthttp://www.sierratradingpost.com/p/20119,1037J_Harmony-Elite-II-Touring-Spray-Skirt.html

Volkan Kaya

Volkan Kaya

Son yıllarını, deniz kayağı sporuyla uğraşarak, denizde kürek çekerek geçiriyor. Yönetim kadrosunda görev aldığı kulüple (Bodeka) birlikte İstanbul çevresinde günübirlik ya da kamplı deniz etkinliklerini sürdürüyor ve uzak bölgelere yaptığı uzun soluklu deniz kayağı gezileri sayesinde yeni yerleri denizden keşfetmenin hazzını yaşamakta. Kısa süre önce İstanbul’un keşmekeşinden kendini kurtarmayı başarıp memleketi Sinop’a yerleşerek deniz kayağı hayatına burada devam ediyor.

Leave a Response