Freya Hoffmeister’in Kayakla Üçüncü Kıtası

Daha önce dünyanın hangi köşelerini kayakla dolaştığını yazsak destan olur. Grönland, İzlanda, Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Amerika ve İrlanda’nın çevresini kayakla dolaşan ve bunların bazılarını rekor sürede tamamlayan Alman kayakçı Freya Hoffmeister şimdi de Kuzey Amerika’nın çevresini kayakla dolaşacak.

50 bin km’lik (30 bin Nm) mesafeyle dünyanın en uzun kayak ekspedisyonu olacak olan turun, 8-10 yıl arası demekten başka, kaç yıl süreceği konusunda Freya’nın şimdilik bir tahmini yok. Kayakçının belirttiğine göre 3-5 aylık periyotlar halinde sürdüreceği bu yolculukta, dünyanın en tecrübeli kayak ekspedisyoncusu olmasına rağmen, onun için yeni olacak birçok faktör söz konusu.

Freya, turuna Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle şehrinden başlayıp mevsimlere göre kuzeyden gitmesi gereken dönemde kuzeyden, güneyden gitmesi gereken dönemdeyse güneyden dolaşarak New York şehrinde tamamlamayı planlıyor.

Şimdiye kadar yaptığı turlarla ilgili bilgiyi www.freyahoffmeister.com adresinden edinebilirsiniz.

Kendisine şimdiden bol şans diliyoruz.

Volkan Kaya

Volkan Kaya

Son yıllarını, deniz kayağı sporuyla uğraşarak, denizde kürek çekerek geçiriyor. Yönetim kadrosunda görev aldığı kulüple (Bodeka) birlikte İstanbul çevresinde günübirlik ya da kamplı deniz etkinliklerini sürdürüyor ve uzak bölgelere yaptığı uzun soluklu deniz kayağı gezileri sayesinde yeni yerleri denizden keşfetmenin hazzını yaşamakta. Kısa süre önce İstanbul’un keşmekeşinden kendini kurtarmayı başarıp memleketi Sinop’a yerleşerek deniz kayağı hayatına burada devam ediyor.

Leave a Response