Biz Kimiz ?

Kano Akademi, kano ve kayak sporuna gönül vermiş, kendi alanında bilgi ve tecrübe sahibi, bu bilgi birikimini aktararak paylaşma özverisi gösteren şahsına münhasır kişilerden oluşan sanal yayın ortamıdır. Kano Akademi yazarları, belki hepsi ayrı uçlardan, ayrı meslek ve çevrelerden olabilir, buluştukları ortak payda kano ve kayaktır. Bir araya geldiklerinde konuştukları tek konu kano ve kayaktır desek, vallahi yalan değil.

 

Kano Akademi…

Türkçe içerik sağlar.

Kendi okuyup da beğendiği yabancı dildeki haberi, yazıyı başkaları da faydalansın diye Türkçe paylaşır. Kano Akademi’nin ve onu var edenlerin yegane amacı, bu sporunun gelişmesi, yayılması ve sevilmesi adına yazı, öykü, röportaj, anı, referans bilgi, video vb içerikleri okurlarıyla paylaşmaktır. Bu anlamda yalnız Türkiye değil, tüm dünyadan kano ve kayak konularındaki gelişmeleri, güncel haberleri, yenilikleri takip eder ve çoğunlukla yabancı dillerdeki bu yayınları Türkçe olarak okurlarına sunar. Ülkemiz için oldukça yeni ve az bilinen bir spor olduğu için Türkçe kaynak kıtlığına bir nebze olsun çare sunar.

 

Kano Akademi, yazı dilinde mümkün olduğunca düzgün Türkçe kullanmayı hedefler.

Bozuk bir Türkçe’yi okurken biz rahatsız oluyoruz. Başkalarını da rahatsız etmek ya da yozlaşmış bir dil ortaya koymak istemiyoruz.

 

Hiçbir tarafın sözcüsü değildir, herkesindir.

Herhangi bir zümrenin düşüncelerini aktarma aracı değildir. Çoklu yazar yapısının bir araya gelme motivasyonu yalnızca kayak. Siz de bu konuda yazacak kıvama geldiğinizi düşünüyorsanız, görüşelim.

 

Türkçe diline oturmamış kano/kayak terminolojisine ufak adımlarla da olsa katkı sağlamayı amaçlar.

Kano ve kayak sporlarında telaffuz edilen terimlerin büyük bir kısmı hala yabancı dillerde. Uğraşılan sporda, ortak bir dil kullanma gerekliliği aşikardır. Ortak dile bağlı kalınırsa belli bir standardın da oturacağını düşünüyoruz.

 

Buluşma noktası olma niteliği taşır.

Kano ve ya kayakla uğraşan kişilerin birbirlerini bulabileceği projeler geliştiriyoruz. Bunun yanı sıra, kayakla ilgili haber, duyuru ve ilanlar vb içerikleri haber bülteni ya da sosyal paylaşım platformları aracılığıyla gönderim yaparak, yalnız sizin bilgiye ulaşmanızı değil, bilginin de size ulaşmasını sağlıyoruz. Belki de aradığınız kamplı deniz kanosu tatilini, yapacağımız bir duyuruyla bulacaksınız, ya da aradığınız bir ürünü.

 

Peki Kimmiş Bu Yazarlar?

 

Volkan Kaya

kanoDeniz kayağına İstanbul’da Bodeka ile başladı. Belki de hayatının en güzel anılarını bu kulüple birlikte katıldığı etkinliklerde, kendi gemisinin kaptanı olarak yaşadı. Kulüp’te eğitmenlik yaptı, ardından yönetim kurulu üyeliği ve başkanlık görevlerinde bulundu. Tek bir şike söylentisine bile bulaşmadan başkanlık görevini devretti, hala bu kulübün üyesi olarak hayatını sürdürmekte.

 

 

Mehmet Yapıcı

my2Denizden ve gemilerden bir türlü kopamayan Mehmet, şimdilerde ölçeği epey küçültüp üç-beş metreye sığdırabilmiş durumda. Dedesinden öğrendiği testere sallama tekniklerini marin kontraplaklar üstünde uygulayıp kendine küçük bir kayak filosu yapmayı başardı. Şimdi bu tecrübelerini kanoakademi.com’da bizlerle paylaşıyor.

 

 

Hüseyin Adanur

Hüseyin AdanurÇeşitli doğa sporlarını denedikten sonra yola gelip huzuru deniz kayağında buldu, desek de inanmayın. Belki de birçok kişinin, Türkiye’nin çatısının eteklerinde deniz kayağı yapmak aklına bile gelmezken, o Ağrı’da doktorluk görevinden arta kalan zamanlarında civar göllerde deniz kayağı ile etkinlikler yapıyor. Yaşadıklarını ve tecrübelerini kanoakademi.com’da bizlerle paylaşıyor.

 

Erol Akkan

IMG_7905Her ne kadar bu spora Türkiye’de başlamış olsa da aramızda yurt dışı görmüş bir deniz kayakçısı olarak Erol’un yeri ayrı. O da denizden kopmayı başaramayanlardan…

 

 

.