Avrupa’yı Bisikletle Gezip Kanoyla Türkiye’ye Dönecek

Rüzgar YolgezerHer insanın bazı hayalleri vardır, olmayanların da olmalıdır. Bu sayfaları takip edenlerin hayallerinin kano ve kayakla turlar yapmak olduğunu varsayıyorum. Öyleyse alın size yeni bir ilham kaynağı!

“Bisikletle Ekolojik Avrupa Turu” projesinde Rüzgar Yolgezer Avrupa’yı bisikletiyle ve kanosuyla 2014 Mart-Aralık ayları arasında vejetaryen beslenerek ve parasız gezecek. Rüzgar’ın amacı yirmi iki ülkeden çevre dostu ulaşım ve yaşam biçimiyle geçerken ekolojik yaşam biçimlerini araştırmak. Rüzgar’ın Avrupa turunu “Ekolojik Gezgin” isimli web sitesinden ve sosyal paylaşım ağlarından Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca olarak dünyayla paylaşacak. Rüzgar’ın bu turdaki ana destekçisi Vegan Vejetaryen Derneği. Fakat özellikle vegan ve vejetaryenlerin çok büyük kısmının manevi destekçisi olduğunu da söyleyebiliriz. Açıkçası Rüzgar, ulaşım aracı olarak bisiklet ve kanoyu tercih ederek bizim de gönlümüzü fethetti diyebiliriz.

Rüzgar’ın rotası şöyle: Yolculuğuna bisikletle İstanbul’dan pedallayarak başlayacak. Sonrasında İpsala’dan Yunanistan’a giriş yapıp kıyı şeridini takip ederek Arnavutluk, Makedonya, Kosova, Karadağ, Bosna-Hersek derken, Hırvatistan’ı da geçip Slovenya’dan Schengen bölgesine girecek. Arkasından İtalya, İspanya, İsviçre, Fransa, Almanya ve Danimarka.

Eve dönüşte; Polonya, Çek Cumhuriyeti ardından Avusturya’ya varacak. Viyana’da pet şişelerden kano yapıp Tuna Nehri üzerinde kürek çekecek. “Bol zamanım olacağı için, kanoyu burada inşa etmeyi planlıyorum” diyor. Sırbistan sınırına kadar kanoyla devam ederek Bulgaristan’ı geçip Türkiye’ye dönecek.

rota-1024x760

Dokuz ay sürmesi planlanan Avrupa turunda Rüzgar, temel ihtiyaçlarını friganizm (freeganizm) usulüyle karşılamaya çalışacak. Mümkün oldukça ekolojik tarım yapan çiftliklerde konaklayacak ve bu çiftliklerde üretim sürecinin de bir parçası olarak turunu sürdürmeyi hedefliyor.

Rüzgar’ın 11 bin km yol almayı hedeflediği projesinde bazı ihtiyaçlar var. Bu ihtiyaçlarını “ikinci el olması şartıyla” ödünç alarak tur sonunda sahiplerine iade edecek. Rüzgar, destekçilerin isimlerini (aksi istenmediği takdirde) www.gezeko.com adresinde yayınlıyor. Destek olmak isteyenler,  ihtiyaç listesinde yer alan malzemelerden elinizde varsa Rüzgar’a ödünç verebilirler.

Bisikleti ve kanoyu seven kişiler olarak kendisine keyifli turlar diliyoruz.

Rüzgar Yolgezer kimdir, amacı nedir?: http://www.gezeko.com/gezgin/

İhtiyaç listesi için: http://www.gezeko.com/destek/

 

Volkan Kaya

Volkan Kaya

Son yıllarını, deniz kayağı sporuyla uğraşarak, denizde kürek çekerek geçiriyor. Yönetim kadrosunda görev aldığı kulüple (Bodeka) birlikte İstanbul çevresinde günübirlik ya da kamplı deniz etkinliklerini sürdürüyor ve uzak bölgelere yaptığı uzun soluklu deniz kayağı gezileri sayesinde yeni yerleri denizden keşfetmenin hazzını yaşamakta. Kısa süre önce İstanbul’un keşmekeşinden kendini kurtarmayı başarıp memleketi Sinop’a yerleşerek deniz kayağı hayatına burada devam ediyor.

Leave a Response