Ahşap Deniz Kayağı Yapmak – Bölüm 4

Aslında yapımını anlattığım bu 15 footluk ( 457 cm ) kayak bitti, beyaz tonlarında boyandıktan sonra suya inmeyi bekliyor. Mayıs ayının son haftası gibi bir kaç yeni kayak ile beraber deniz ile buluşur.

Son bölümde kayağın alt ve üst kısımlarını birbirlerine dikmiş, tellerden hemen kurtulmak için ‘ tabbing ‘ denilen işlemi yapıp kurumaya bırakmıştım.  Epoksi kışın uzun sürede kuruyor, bu işleri biraz yavaşlatıyor. Elektrik sobası gibi çözümler ise ortamı değilde sadece bir iki metre alanı ısıtıyorsa çözüm olmuyor. Maalesef atölyede ısıtma sistemi yok. Bu yüzden epoksiyi sıcak günlerde yapmaya çalışıyorum. Yaklaşık bir hafta bekledikten sonra telleri söktüm ve gövde ile güvertenin birleşim yerlerine iç tarafından dolgu yaptım. Bu işlen kayak yapmanın en zahmetli işlerinden biri. Geniş kokpit açıklığından yapılan orta kısım kolay olsa da ön ve arka kısımların dolguları ambar kapaklarından yapıldığından zor oluyor. Bu yapılan dolguların üzeri ise 10 cm eninde 200 gr şerit cam elyafı kumaş ile kaplanıyor, bu dolgu yapmaktan da zor.. Sakin bir günde yavaş yavaş yapmakta fayda var. Yatağın tersinden kalktığınız bir günde yapılacak iş değil 🙂

İç kısımların dolgusu yapıldıktan sonra tekrar zımpara işi başlıyor. Kayağın dış tarafını kumaş ile kaplamadan önce sıkı bir zımpara yapmak gerekiyor. 60 lık zımpara ile başlayıp 100 ve 130 gridlik zımparalar ile 2-3 saat zımpara yaptıktan sonra 220 gridlik zımpara ile tamamlıyorum, bu ahşaba yapılacak son zımpara, bu yüzden ahşap panellerin üzerinde ki lekelerin ve kalem işaretlerini unutmadan temizlenmesi gerekiyor. Köşelerin iyice zımparalanması gerekiyor, sert köşeler kumaşı yıpratıyor ve hava boşlukları kalıyor. Artık kayak kumaş kaplanmaya hazır.İlk önce kayağın üst kısmını kaplayıp, kokpiti yaptıktan sonra alt kısmın kumaş kaplamasını yapacağım. Kumaş kalınlığı  165 gr /m2

KANO KAYAK (72)

KANO KAYAK (70)

Resimlerde gözüktüğü gibi üst kısmı iki parça olarak kaplıyor ve kokpit yanlarında 10 cm lik bindirmeler yapıyorum. Üst kısma kaplanacak kumaş gövde üzerine yaklaşık 5 cm inecek ve daha sonra alt kısmı kaplarken üst kısma 5 cm çıkacak şekilde kaplıyorum , bu sayede kenarda iki kat 10 cm lik  kumaş kaplaması oluyor. Hava boşluğu kalmamasına dikkat ederek kuruması için bir gün bekliyorum. Ve yine zımpara işi.. cam elyafı zımparaladığınızdan maske kullanmaya dikkat edin. Maskenin bir çok tipi var. Güzel bir model almanızda fayda var, gözlerinizi ve kulaklarınızı da korumayı unutmayın, zımpara işinden sonra kısa da olsa bir duş yapıp saçınızın arasına dolan tozlardan da kurtulun.

mask mask2

Kayağın kumaş kaplaması bitmesi ile zımpara -epoksi – zımpara -epoksi.. işleri başlıyor. Yaklaşık 3 kat epoksi yaptıktan ve aralarda zımpara yaptıktan sonra ancak kumaşın dokusu epoksi ile dolup kaybolduğunda bu iş bitmiş oluyor..

Artık kayağın kapak ve kokpit yapımına başlayabilirim.. Kokpit kayağın en önemli kısımlarından, sağlam ve düzgün olması gerekiyor. Kokpit bir üst çerçeve ve bir kaç alt kısımdan oluşuyor.Üst çerçevenin altında etek lastiğinin girmesi için yaklaşık16-18 mm lik bir boşluk kalması gerekiyor. ben 4 adet 4 mm lik destekler ile yaptım. 3 tane 6 mm lik destek daha iyi olabilir.. Resimler ile daha kolay olacak, şöyle;

13032015250KAYAK (12) kayak 12a KAYAK (9)

Kokpit çerçevesinin altındaki desteklerin kaç parçadan oluştuğu önemli değil. Tek yada daha fazla olabilir. Tek parça yaptığınızda daha kolay oluyor ama kontraplakadan çok fire veriliyor, çok parçada fire azalıyor ama yapılan işde zorlaşıyor. Ben bu kayakta dört parçadan yapıyorum. Her katı epoksi talaş tarışımı macunu sürdükten sonra kayağın üzerine yerleştiriyorum.

KAYAK (13)

En son kokpit çerçevesini yerleştirdikten sonra işkenceler ile sabitleyip kurumasını bekleyeceğim..

KAYAK (13) KAYAK (15) KAYAK (14) KAYAK (16) 13032015251a 13032015255 140320152561403201525714032015260

Bu işlem için yaklaşık 30 adet işkenceye ihtiyaç oluyor ve işkence ile sıkarken kokpite zarar vermemesi için bastığı yere küçük plaka parçaları yerleştiriyorum. Bir gün kurumasını bekledikten sonra sıkı bir zımpara sonunda böyle gözükecek..

KAYAK_2015

Bundan sonraki aşamada ön ve arka ambar kapaklarının yapılması var. Kapakların su geçirmezliği önemli, su alan bir kapak sizi denizde zor durumda bırakır. Özenle yapılması gereken bir iş. Bir mm bile kapağın oturmaması için yeterli..Malesef bu aşamanın fotografını çok çekemedim. İlk yaptığım kapağın fotoğraflarını çekip ‘Kapak Yapmak’ başlığı ile ayrı bir konu olarak yazacağım..

KAYAK_20154 KAYAK_20155 KAYAK_2015rKANO KAYAK (20)

Bunun yanında kapak yapmak zor geliyorsa yada uğraşacak vaktiniz yoksa hazır kapaklar çözüm olabilir. Piyasada çeşitli boylarda hazır kapaklar satılmakta, tabi plastik türevi maddelerden yapılmış olarak. Siyah ve beyaz renkte Eastmarine de olduğunu duydum yada İstanbul-Tuzla civarında bulabilirsiniz.

images (1) images MARINE

Bundan sonraki bölümde ince zımparası, vernik sürülmesi, taşıma iplerinin bağlanması, lastikler, oturma yeri, kalça desteklerinin montajı, boyanması ve denize inişi olacak..Selametle..

Mehmet Yapici

Mehmet Yapici

Kano Akademi’de ahşap deniz kayakları ile ilgili deneyimlerini paylaşmaktadır.

Leave a Response